Ez az oka, hogy olyan sok szúnyog van idén

Napközben a rekkenő hőség, este pedig a szúnyoginvázió keseríti meg életünket a szabadban. Az idei évben különösen sok vérszívó leselkedik áldozatra – szakember mondta el, mi áll a kellemetlen invázió hátterében.

Idén tényleg legalább egy nagyságrenddel több szúnyog kelt ki Magyarországon, mint mondjuk két éve – erősítette meg a 24. hu kérdésére dr. Soltész Zoltán, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont entomológusa. Hozzátette, a közkeletű tévhittel ellentétben a nyári melegnek nincs köze a szúnyogok magas számához. „A meleg a csípőszúnyogok fejlődésére hat. Minél melegebb van, annál gyorsabban fejlődnek, a példányszámukat viszont az befolyásolja, hogy nedves vagy száraz az idő” – magyarázta a biológus.

szúnyog
A szúnyogok szaporodásának kedvez a nedves, csapadékos időjárás. Fotó: Getty Images

Idén nagy mennyiségben hullott csapadék, a Dunán még árhullám is levonult. Noha a folyókban nem élnek meg a szúnyoglárvák, amikor azonban a folyó kiárad, majd visszahúzódik, a hátramaradó, gyorsan melegedő víztestekben háborítatlanul tudnak fejlődni a vérszívók. Ehhez hozzátartozik, hogy egyes szúnyogfajok az ártereken a fűre is képesek lerakni tojásaikat, amelyek így eleve ott lesznek, amikor megérkezik a víz. Végeredményben tehát nagy területen és nagy tömegben tudnak később kikelni a rovarok.

Soltész a 24.hu-nak arról is beszélt, hogy a szúnyogokat itthon kétféle módszerrel irtják. Egyrészt kémiai úton, amikor repülőről, autóról juttatnak permetszert a levegőbe. Ez jellemzően a kifejlett szúnyogokat pusztítja el, tehát inkább a már kialakult helyzetet kezeli. A másik út, a biológiai gyérítés viszont a lárvákra hat azáltal, hogy a szakemberek egy baktérium méreganyagát juttatják olyan víztestekbe, ahova a szúnyogok a tojásaikat lerakták. Ilyen módon ez utóbbi módszer a megelőzést szolgálja.

Magyarországon több invazív szúnyogfaj is megjelent az utóbbi években, amelyek akár egzotikus betegségeket is terjeszthetnek.

A biológus szerint, noha Magyarország élen jár a szúnyoggyérítési módszerek alkalmazásában, az idei magas egyedszámból jól látszik, hogy nem sikerült hatékonyan irtani a szúnyogokat. Nem tisztázott, hogy mi lehet a kudarc oka. Soltész szerint talán nem sikerült megfelelően feltérképezni a tenyészőhelyeket, esetleg nem kezdődött el időben a biológiai gyérítés. Az időzítés ugyanis nagyon fontos, mert az említett toxin csak az első három lárvastádiumban tudja elpusztítani a rovarokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.