Ezekre a kérdésekre számíts, ha mentőt hívsz

Pánikhelyzetben nem könnyű nyugodtnak maradni, az mindenesetre biztosan segít, ha előre tudod, milyen kérdésekre számíthatsz és miket kell elmondanod a mentésirányítónak.

Az Országos Mentőszolgálat Orvosszakmai és Oktatási Osztályának szakmai blogján megjelent tájékoztatás szerint mentőt kell hívni:

·        ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn (például eszméletlen állapot vagy bármilyen eredetű súlyos vérzés esetén)

·        baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén

·        megindult szülés, terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt

·        ha erős fájdalom vagy más riasztó panasz, tünet észlelhető (például fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás)

·        ha olyan magatartászavart észlelsz, aminek során a beteg a saját maga, vagy mások életét veszélyezteti

A mentésirányító a legalapvetőbb információkat várja a bejelentőtől, nem szükségesek orvosi, egészségügyi ismeretek, elég a bejelentett eseménnyel kapcsolatos tájékozottság. Fontos, hogy próbálj minél nyugodtabban, érthetően beszélni!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

<span>Ha mentőt hívsz</span>

·        mutatkozz be és add meg a telefonszámodat (ha megszakad a hívás, vissza tudjon hívni a mentésirányító)

·        röviden és tömören mondd el, mi történt (például elgázoltak valakit, két autó ütközött, valakinek fáj a mellkasa, összeesett), és jelezd azt is, ha a helyszín nem biztonságos

·        mondd el, hol történt az esemény (pontos cím, város, utca, házszám vagy melyik autóút, hányas kilométer, melyik irány) – segíthet egy könnyen megtalálható tájékozódási pont is a helyszín megközelítésében

·        mondd el, hány sérült vagy beteg van – ha sok, nem kell megszámolni, csak jelezni, hogy sokan lehetnek, és ha látsz gyerek sérültet, az is fontos információ

·        mondd el, hogy a sérültek milyen állapotban vannak (például a földön fekszenek, erősen véreznek, nagy fájdalmuk van, eszméletlen állapotúak)

·        mondd el, ha szükség lehet műszaki mentésre (például roncsba szorult sérült van vagy folyik az üzemanyag)

·        Nem baj, ha izgalmadban valamit kifelejtesz, a mentésirányító meg fogja kérdezni. Légy türelmes, hallgasd meg a kérdéseket és ne tedd le a telefont, amíg nem kapsz tájékoztatást az intézkedésről. Ha a mentésirányító vonalban marad és tanácsot ad a beteg ellátásával kapcsolatban, hangosítsd ki a telefont, mert mindkét kezedre szükség lehet.

·        Minél pontosabb, érthetőbb információt kap a mentésirányító, annál biztosabb, hogy a legrövidebb úton megérkezik az a segítség, amire a sérültnek vagy a betegnek szüksége van. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.