A rosszindulatú emlődaganat az egyik leggyakoribb ráktípusnak számít a nők körében: az összes női rák csaknem harmadát teszi ki. Magyarországon 2020-ban 7144 hölgynél diagnosztizálták, és évente mintegy 2 ezer áldozatot szed – olvasható az Affidea Magyarország közleményében.
Ezért egyre gyakoribb a mellrák
Bár a tudományos fejlődésnek köszönhetően csökkent a halálozás, a mellrák előfordulási aránya is folyamatosan, évi 0,5 százalékkal növekszik a 2000-es évek közepe óta. Ennek hátterében egyebek mellett az elhízás, a 35 év feletti szülés, valamint a gyermekvállalásról való lemondás áll.
Az emlődaganat a 45 és 65 év közötti nőknél a leggyakoribb, Magyarországon legalábbis ebből a korcsoportból kerül ki az esetek majdnem fele. A szakértők egyetértenek abban, hogy a korai diagnózis felállítása segíti a betegség gyógyítását, hiszen a mellrák is jó eséllyel kezelhető, ha a daganat még nem adott áttétet a létfontosságú szervekbe. Az általános emlőrákszűrést 2002-ben vezették be Magyarországon a 45 és 65 év közötti hölgyek körében, és 10 év alatt 20 százalékkal csökkent a halálozások száma.
A sejtek kóros elváltozásainak következtében kialakuló rák napjainkban sajnos egyre gyakoribb, és rengeteg életet követel. A mellrák is a gyakoribb típusok közé tartozik, ezért nem árt tudni, hogy milyen tényezők növelhetik meg kialakulásának kockázatát.
Kinek ajánlott az emlőrákszűrés?
A szakértők szerint 35 éves kor felett már minden nőnek évente ajánlott az emlőrákszűrés. Azonban az emlőszerkezet, a családi anamnézis, valamint a hormonális státusz is befolyásolhatja azt, hogy kinek milyen idősen kell először emlővizsgálatot végeztetnie. „Azoknak, akiknek a családjában előfordult ez a betegség, 5 évvel azelőtt kell elkezdeni a rendszeres mammográfiás vizsgálatokat, mielőtt a rokonnál az igazolt megbetegedés történt” – magyarázta dr. Barna Krisztina, az Affidea Magyarország szakembere.
A legmegbízhatóbb eljárás az emlőrákszűrésre a mammográfia. Ugyanakkor ajánlott mindenkinek komplex emlővizsgálatot végeztetni, amely magába foglalja a mammográfia mellett a szakorvosi fizikális vizsgálatot, valamint az emlők és nyirokrégiók ultrahangvizsgálatát is.