Ezért kerüld a BPA-tartalmú termékeket

Mindennapi életünk során sajnos számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.

A biszfenolok családjába számos vegyipari alapanyag tartozik. Ezeket az 1960-as évek óta használják, jellemzően polikarbonát, PVC, epoxigyanta és hőpapír gyártásához. Azóta viszont már szigorúbban szabályozzák az Európai Unión (EU) belüli forgalomba hozatalát és felhasználását, kiderült ugyanis, hogy számos negatív hatást gyakorolhatnak az emberi szervezetre. A biszfenolok közül BPA a legelterjedtebb vegyület – ennek veszélyeire hívta fel a figyelmet a közelmúltban a Népegészségügyi Központ (NNK) videója.

Konzervbe zárt egészségkárosítók

A BPA számos hétköznapi tárgyban megtalálható. Ott van például a telefontokokban, a gumilabdákban, a blokkokban, a gumikacsában, egyes játékokban, az alumínium üdítősdobozokban és a konzervdobozokban is.

Az ilyen tárgyak gyakori megérintésével akár a bőrünkön át is felszívódhat a káros vegyület. A BPA-tartalmú a csomagolásokból, kulacsokból és tárolókból pedig italainkba és ételeinkbe is belekerül az idegen anyag.

fiatal nő energiaitalt iszik
A BPA számos általános fogyasztási cikkben megtalálható, és könnyen bejuthat a szervezetedbe. Fotó: Getty Images

Nagy galibát okozhat a szervezetben

Az NNK tájékoztatása szerint az emberi szervezetbe bejutott biszfenolok anyagcsere-betegségeket, hormonzavarokat, meddőséget, policisztás ovárium szindrómát (PCOS), vagy akár endometriózist is okozhatnak. Mindemellett károsan hathatnak a magzatok idegrendszeri fejlődésére, valamint növelhetik a hiperaktivitás, az autizmus, illetve hosszabb távon a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát is.

Így csökkenthetjük a kockázatokat

A szakemberek szerint egy kis odafigyeléssel mérsékelhetjük a BPA-val való érintkezést, azzal együtt pedig az egészségkárosodás veszélyét is. Ehhez az alábbiakat kell tennünk:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Ellenőrizzük a megvásárolni kívánt, műanyag termékek jelölését! A 3-as és a 7-es kódszámmal ellátott árucikkek és csomagolások jó eséllyel BPA-t tartalmaznak!
  • Ne melegítsünk ételt és italt műanyag edényben vagy pohárban!
  • Csak mértékkel fogyasszunk vigyük fémdobozos üdítőket, energiaitalokat!
  • Étel és ital tárolására műanyag helyett inkább üveg, rozsdamentes acél vagy kerámia edényt válasszunk!
  • A konzervek helyett vásároljunk inkább friss vagy fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket!
  • Ne adjunk a gyerek kezébe blokkot és mobiltelefont!
  • Vásároljunk figyelmesebben és éljünk egészségtudatosabban!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.