„A halloween-tök nem való a természetbe” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI). A figyelmeztetést azért látták szükségesnek, mert tapasztalatuk szerint az elmúlt napokban igencsak elterjedt a közösségi felületeken a javaslat, miszerint a kifaragott halloween-tököket vigyük ki az erdőkbe, hogy a vadállatok megehessék a maradék zöldséget. A nemzeti park munkatársai azonban azt kérik, inkább ne tegyük.
Ne ártsunk az állatoknak!
„A takarmánytök nem természetes része az erdőnek, mezőnek. A vadállatok egy része ugyan elfogyasztja – például a mindenevő vaddisznók –, de más fajok megbetegedhetnek tőle” – hangsúlyozták a posztban. Ráadásul a faragott tökben sokan benne hagyják a gyertyamaradékokat, esetleg a mécsesek műanyag vagy fém tartóját. Az ezeket elfogyasztó állatok akár el is pusztulhatnak. Ezenkívül nem is túl szép látvány, ha egy erdei séta közben rothadó, penészes tökökbe botlunk. „Óvjuk együtt közös természeti értékeinket” – tették hozzá.
De akkor mit csináljunk a töklámpásokkal?
A nemzeti park azt javasolja, hogy aki teheti, komposztálja vagy tegye az elszállításra váró zöldhulladékok közé a megunt töklámpását. Arra viszont ilyen esetben is ügyelni kell, hogy a gyertya vagy mécses maradékát ne hagyjuk a tökben – ezeket dobjuk a kommunális hulladékgyűjtőbe.
Akik viszont nem tudják komposztálni a tököket, de kidobni sincs szívük, azoknak jó megoldást kínálhat Budapest II. kerületének kezdeményezése: a lámpások szombaton még leadhatók a Marczibányi Téri Művelődési Központban és a Klebelsberg Kultúrkúriában. Előbbi 8 és 20, utóbbi pedig 10 és 18 óra között tart nyitva. Az így összegyűlt tökök a Fővárosi Állat- és Növénykertbe kerülnek, ahol a szakemberek átválogatják, és takarmányként, illetve komposztként hasznosítják azokat.