Nemrég 550 ezer adag érkezett Magyarországra az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett kínai vakcinából, a mai napon pedig már olthatnak is vele a háziorvosok.
Kíváncsi, hogyan szállították ki a kínai vakcinákat a kormányhivatalokba? Nézze meg a képeket!
Múlt hét kedden 275 ezer ember beoltására elegendő mennyiség érkezett az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett kínai vakcinából. Azóta a magyar hatóságok bevizsgálták a Sinopharm-vakcinát, és - Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondása szerint - hitelt érdemlően bebizonyosodott, hogy az oltóanyag minden kritériumnak megfelel. A tegnapi napon meg is kezdődött az oltóanyagok kiszállítása a kormányhivatalokhoz, majd a háziorvosokhoz. Ebbe a folyamatba tekinthetünk be az alábbi fotó-összefoglaló segítségével. Kovács Attila, Ujvári Sándor, Rosta Tibor, Vasvári Tamás, Krizsán Csaba és Balázs Attila képeiből válogattunk.
Mit kell tudni a kínai vakcináról?
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A kínai vakcina a teljes koronavírust tartalmazza az örökítőanyaggal, a fehérjékkel és a burokkal együtt, ám ártalmatlanított formában, fertőzni tehát nem képes. Egyébként az itthon alkalmazott influenza elleni oltóanyagoknak és a magyar fejlesztésű koronavírus -vakcinának is ez a technológia az alapja. Az ilyen módszerrel készült oltóanyagok beadása után a szervezet immunreakciója is jóval erőteljesebb lehet.
További részletek
A Sinopharm-vakcina 79 százalékos hatékonyságú, és 18 éves kortól alkalmazható. Várandósság, illetve nem megfelelően kezelt krónikus betegség esetén azonban nem ajánlott az oltóanyag beadása. A készítmény egyébként normál hűtött körülmények között, 2-8 Celsius-fokon tárolható és 2 évig felhasználható. Kiszerelése is nagyon praktikus, hiszen 1 adagos, fecskendőbe töltött, tűvel ellátott vakcináról van szó. A COVID-19 ellen védelmet nyújtó, kínai oltóanyagot már legalább 13 országban alkalmazzák.
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.