Évente 6,5 millió ember hal meg a légszennyezéssel összefüggésbe hozható betegségek, például tüdőrák, stroke vagy más szív- és érrendszeri betegségek miatt. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) nemrég megjelent tanulmányából kiderül, hogy Magyarország 100 ezer emberre jutó légszennyezés okozta halálozások számát tekintve benne van a világ 20 legrosszabb ilyen adattal rendelkező országában, konkrétan a 17. helyezett, Csád, Sri Lanka és Szomália előtt - írja az Index .
A WHO módszertana szerint a kéndioxid, a nitrogén-oxidok, a szálló por, és a különféle szilárd tüzelőanyagok (pl. fa, szén) okozta halálozásokat vették be a lista alapján képző halálozások közé, a klímaváltozás vagy az üvegházhatású gázok kimaradtak.
A listát Grúzia vezeti, ahol 100 ezer lakosra közel 300 légszennyezés miatti halálesetet tartanak nyilván. A második helyen Észak-Korea, a harmadikon pedig Bosznia-Hercegovina áll, őket több volt szovjet tagállam, fejlődő ország, de ipari nagyhatalom (Kína) követi. A viszonylag magas negatív helyezésünkkel sem vagyunk azonban a régió negatív éllovasai, közvetlen szomszédaink közül Ukrajna a 8., Románia a 9., Szerbia pedig a 10. helyen végzett az IEA feketelistáján.
Nemzetközi Energiaügynökség tanulmánya arra is kitért : Átlagosan két évvel rövidíti meg a születéskor várható élettartamot, és évente körülbelül egymillió ember idő előtti halála írható a szmog számlájára. A súlyos légszennyezés átlagosan 25 hónappal rövidíti meg az emberek életét a szervezet számításai szerint. "Ez nem hiba, ez bűncselekmény. A tiszta levegő alapvető emberi jog, amelyből a világ lakosságának túlnyomó része nem részesül" - jelentette ki Fatih Birol, a szervezet igazgatója Pekingben a tanulmány nyilvánosságra hozatala alkalmával. Úgy vélte, az energiaágazatnak hatékonyabb lépéseket kell tennie a károsanyag-kibocsátás visszafogására.