Furcsa módszerekhez folyamodtak az oltásellenesek

Emojik segítségével rejtik el üzeneteiket az oltásellenesek a Facebook álhírekre lesújtó algoritmusa elől. A vakcina szó helyett például a sárgarépa emojit használják üzeneteikben.

A Facebookot, Instagramot és más közösségi oldalakat előszeretettel használják oltásellenes csoportok olyan kétes hátterű hírek megosztására, melyek szerint például a koronavírus elleni vakcinák az emberek megnyomorítására vagy megölésére szolgálnak. Az oldalakat moderáló algoritmusokat ugyanakkor úgy fejlesztették ki, hogy a leggyakrabban használt kifejezések alapján kiszűrjék az efféle álhíreket és gátat szabjanak a tudományos alapot nélkülöző állítások terjedésének. A BBC cikke szerint ugyanakkor az oltásellenesek megpróbálják kijátszani az algoritmust úgy, hogy a kulcsszavakat különböző emojikra cserélik fel.

A répa emoji jelképezi a vakcinát

Az álhíreket megosztó közösségek többféle trükköt is bevetnek, az általuk kezelt csoportokat is olyan semleges nevűre keresztelik át, amelyek nem keltenek gyanút. Az egyik ilyen leírásában kérik is, hogy a tagok kerüljék a C (coronavirus/koronavírus), V (vaccine/vakcina) és B (booster/emlékeztető oltás) kezdőbetűs három szót. A csaknem 250 ezer főt számláló, zárt csoportban ezeket a problémásnak vélt szavakat emojikra cserélték, leggyakrabban a sárgarépára.

számítógép, internet
Az interneten gyorsan terjednek az álhírek. Fotó: Getty Images

„Annak ellenére, hogy lenyűgöző ismeretekkel rendelkeznek a különböző nyelvekről, az efféle algoritmusok nagyon kevés emojit látnak” – írta Hannah Rose Kirk az Oxford Internet Institute oldalán. Szerinte az emojik használatával az emberek számára könnyen értelmezhető, de a közösségi elveket sértő üzenetek is egyszerűbben terjedhetnek. Már jóval a koronavírus-járvány kitörése előtt is használtak ilyen eszközöket rasszista üzenetek továbbítására, például színes bőrű embereket majom, illetve banán emojik küldésével sértegették. A rasszista, becsmérlő megjegyzéseket az algoritmus könnyen azonosította volna, a hangulatjelek viszont rendszerint átmentek a szűrőjén és sok emberhez eljutottak. Mások azért használtak hangulatjeleket, hogy kábítószereket népszerűsítő vagy árusító üzeneteket küldjenek tovább. A legnagyobb cégek dolgoznak már olyan megoldásokon, amelyekkel hatékonyabban felléphetnek az efféle "kódolt" üzenetekkel szemben, eddig azonban úgy tűnik, az emojikkal szemben az algoritmusok is nagyobb arányban hunynak szemet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.