Új kutatás számította ki, hogy az elütött férfi gyalogosok kétszer olyan gyakran halnak meg, mint a nők. Motao Zhu, a Nyugat-Virginia Egyetem adjunktusa vezette azt a kutatócsoportot, mely a 2008-2009-es évek közlekedési adatait dolgozta fel. Bár más kutatások is kimutatták, hogy a férfi gyalogos áldozatok gyakrabban szenvednek halálos sérüléseket, nem vettek figyelembe más tényezőket.
"A mi elemzésünk eltér az előzőektől, mert elsőként vizsgáltuk a három legfőbb kapcsolódó kiváltó okot. Kiszámoltuk, hogy melyik áldozat átlagosan mennyi utat tett meg gyalog, mennyi az esélye, hogy gyalogosként baleset éri, továbbá a halálozási arányokat" - mondta el dr. Zhu. A kutatásba nem vonták be az öt év feletti gyerekek adatait.
Az Egyesült Államok Nemzeti Háztartásonkénti Utazási Felmérése szerint a férfiak és nők nagyjából ugyanannyi utat tettek meg naponta. Az ugyanebből az időszakból származó rendőrségi baleseti bejelentések pedig azt mutatták, hogy a férfiakat gyakrabban gázolták el. Egy másik adathalmaz még erőteljesebb különbséget fedett fel: a férfiak közül többen haltak bele a gázolásos balesetekbe. A kutatásról az szakmai folyóirat adott közre cikket. Mikor mind a három tényezőt egyszerre vették szemügyre, a magasabb halálozási arányt 2,3-szorosban állapították meg. A további munka során megnézik azokat a tényezőket is, melyek hozzájárulnak a különbségek kialakulásához.
Zhu elárulta, hogy a tudomány máris előállt egy ötlettel, mi okozza az eltéréseket. "Természetesen azt már tudjuk, hogy a jármű sebessége befolyásolja az elszenvedett sérülések súlyosságát. Az alkohol is szerepet kaphat, és nem csak az autót vezető személy oldaláról. Azt általában mindenki tudja, hogy ittasan nem szabad vezetni, de azt kevesen látják be, hogy két lábon is veszélyes lehet ittasan közlekedni. Legközelebb nagyító alá vesszük az egyéb faktorokat, ami miatt a férfiak nagyobb eséllyel vesztik életüket a balesetekben. Vajon több kockázatot vállalnak? Például átkelnek forgalmas kereszteződéseken, autópályán?" A kutató megjegyezte, hogy a sebességkorlátozások bevezetésével néhány baleseti gócponton csökkent a halálos áldozatok száma, emellett az infrastruktúrális fejlesztések (járdaépítés, tömegközlekedés) is pozitívan hatottak.