Genetikai fegyvert vetnek be a fertőző szúnyogok ellen

A klímaváltozással és a vírusokat hordozó szúnyogok terjedésével összefüggésben drámaian megemelkedett Európában a dengue-lázas megbetegedések száma. Tavaly csaknem annyi esetet regisztráltak, mint az előző 11 évben összesen – derül ki az európai járványügyi hivatal (ECDC) jelentéséből. Zágrábban százezer genetikailag módosított szúnyogot engednek szabadon, hogy elpusztítsák a természetes állományt.

Míg az általában lázzal és izomfájdalommal járó, olykor halálos kimenetelű, dengue-lázat okozó vírus 2010 és 2021 között a hivatalos adatok szerint összesen 74 embert betegített meg Európában, csak 2022-ben már 71 megbetegedést jelentettek a kontinensen. A szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy Európa-szerte fokozottabban fognak terjedni egyes, szúnyogok által terjesztett vírusos betegségek, a dengue-láz mellett a Zika-, a chikungunya- és a nyugat-nílusi láz is. Éppen ezért az intézkedéseknek a szúnyogpopulációk szabályozására, a megfigyelések és az egyéni óvintézkedések fokozására kell összpontosítaniuk – hangsúlyozta Andrea Ammon, az ECDC igazgatója.

csípőszúnyog, dengue-láz, tigrisszúnyog, WHO, csípés, szúnyogcsípés
A szúnyogok komoly betegségeket terjeszthetnek. Fotó: Getty Images

Genetikailag módosított egyedeket engednek szabadon

Zágrábban a következő két hét során százezer genetikailag módosított szúnyogot engednek szabadon, hogy elpusztítsák a természetes szúnyogállományt. A horvát fővárosban a legnagyobb számban az ázsiai tigrisszúnyog telepedett meg. Az eljárás során genetikailag módosított steril hímeket engednek el, amelyek a természetben élő nőstény szúnyogokkal fognak párosodni. Ennek eredményeként a nőstények olyan petéket hoznak létre és raknak le, amelyekből nem fejlődnek ki újabb szúnyogegyedek. A génmódosított szúnyogok Olaszországból származnak, a projekttől pedig azt várják, hogy jelentősen csökkenti a tigrisszúnyogok számát.  

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, hogy a 2023-ban és 2024-ben nagy valószínűséggel jelentkező El Nino-hatás tovább növelheti a fertőzések számát. Az időjárási jelenség következtében az év második felében szélsőséges időjárási jelenségekre lehet számítani. A WHO közlése szerint a klímaváltozás fokozza a szúnyogok szaporodását, és a szúnyogok által terjesztett dengue-vírus előfordulása ezért máris drámaian emelkedett az utóbbi évtizedekben. Peruban idén már vészhelyzetet hirdettek az ország legtöbb régiójában, az egészségügyi miniszter pedig múlt héten lemondott a dengue-lázas esetek számának emelkedése miatt. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.