Nemcsak emberre, hanem állatra is veszélyesek a szilveszteri tűzijátékok – figyelmeztet az Orpheus Országos Állatvédő és Természetbarát Közhasznú Egyesület. Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök durva hang- és fényhatásai a házi kedvenceknél sokkos pánikot idézhetnek elő. Egy magából kifordult kedvenc pedig félelmében akár támadhat, haraphat is, de a leggyakoribb, hogy elszökik, elkóborol. Sok kutya, macska soha többé nem kerül haza.
Egy kis odafigyeléssel megelőzhető, hogy a szilveszteri durrogásból baj kerekedjen. Az Orpheus az alábbiakat tanácsolja a gazdiknak.
- A kutyába ültetett mikrochiphez regisztrált adataink legyenek naprakészek, így gyorsabban megtalálható a gazdi, ha valaki megtalálja az ebet.
- A chiptől független kutyára, macskára is érdemes a gazdi elérhetőségét feltüntető bilétás nyakörvet kötni.
- December 30. és január 2. között a kijelölt kutyasétáltató helyeken is fokozott óvatossággal (pórázon) sétáltassuk kedvencünket.
- Otthon biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szobát, udvarrészt, garázst, jó kerítéses udvart). A sötétítő függönyt húzzuk el, a redőnyt eresszük le. Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtatószerről is gondoskodhatunk a durrogások idejére.
Az Országos Mentőszolgálat ugyancsak a tűzijátékozás állatokkal kapcsolatos veszélyeire mutat rá szombati Facebook-bejegyzésében. „A tipikus szilveszteri esetek mellett (alkoholfogyasztás, a pirotechnikai eszközökkel történő balesetek) fokozott figyelmet kell fordítani a háziállatok védelmére. Sajnos olyan esethez is kérték már a mentők segítségét, amikor szilveszterkor a szomszéd folyamatos petárdázása miatt saját kutyája harapta meg súlyosan a gazdáját” – olvasható a posztban. Hozzáteszik, aki petárdázik, nagymértékben veszélyezteti mind az emberek, mind az állatok testi épségét, egészségét.
Így ne gyújts fel a házat
„A legjobb, ha nem is tűzijátékozol. Az a tuti” – üzeni szintén a Facebookon a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Hozzáteszik, amennyiben mégis alkalmaz valaki pirotechnikai eszközöket szilveszterkor, akkor is szorítkozzon a december 31-én este 6 órától másnap reggel 6 óráig tartó időszakra. Emellett tartsa be az alábbi szabályokat.
- Ne halmozz fel! Csak annyit vegyél, amennyit elhasználsz. A tűzijátéknak is van szavatossága.
- Zárd el a pirotechnikai eszközöket, de ne az autódba!
- Ne bontsd meg vagy szereld szét!
- Olvasd el a használati utasításokat, tartsd is be!
- Soha ne irányítsd emberre, állatra, növényre, járműre, épületre!
- A rakéták teljes egésze felrepül, beleértve a pálcát is. Éppen ezért soha ne indítsd kézből, helyette vetőcsőből vagy egy üres üvegből!
- Ittas állapotban ne tűzijátékozz!
- Ablakból, erkélyről sose lőjj ki tűzijátékot! Menj le az utcára, és a házaktól, fáktól, villanyvezetékektől távolabb indítsd őket.
- Fő a biztonság! Legyen nálad tűzoltó készülék, vagy legalább egy vödör víz, ha oltani kellene.
- Az elhasznált tűzijátékok maradványait ne dobd azonnal kukába!
- Nyugalmat az állatoknak! Ne kösd meg a kutyát, hanem engedd be, kapcsold be neki a tévét, rádiót, hogy ne hallja a durrogást.