Bár a gyógyszerhatóság azt kommunikálja, hogy semmiféle ellátási gonddal nem küzdenek, valójában több, életminőséget meghatározó termékből is hiány mutatkozik. Ráadásul ez évek óta fennálló probléma, ami komolyan megnehezíti a betegek és a gyógyszerészek mindennapjait - írja az mno.hu .
Külföldről sokkal drágább lehet beszerezni
A lapnak nyilatkozó Patrik Zsuzsanna szakgyógyszerész szerint április 7-e óta hiány van például egy közismert vérnyomáscsökkentőből is. Mivel ennek a készítménynek nincs hasonló helyettesítője, ezért másik vérnyomáscsökkentő gyógyszerre van szükség. Hosszú időre van azonban szükség ahhoz, hogy a betegeket átállítsák a másik hatóanyag-tartalmú készítményre.
Az agyhártyagyulladás baktériumának B törzse ellen védelmet nyújtó oltásból idén januárban volt hiány, majd május 29. óta ismét hiánycikk az országban, ezért Ausztriából és Portugáliából származó vakcinával oldják meg az ellátást, jóval magasabb áron. Hosszú hónapokig nem volt az egyik bétablokkoló szívgyógyszerből sem, melynek csupán a jóval drágább helyettesítőjét választhatták a betegek.
Sokaknak azt tanácsolják, nézzék meg, hátha külföldön, például Ausztriában kapható a termék, az Európai Unión belül ugyanis érvényesek a receptek. Azt azonban nem tudni, hogy mennyivel drágább kint egy ilyen gyógyszer. Csak idén 168 termék került fel a hatóság azon listájára, amelyen az ideiglenesen vagy tartósan hiányterméknek minősülő gyógyszerek szerepelnek.
Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője arról beszélt lapunknak: a hatóság és az ellátórendszer egyik legfontosabb célja, hogy a betegek ne maradjanak ellátatlanul. Az egyik megoldás a betegeknek névre szólóan kiadott "egyedi importengedély", és találhatók olyan gyógyszerek is a piacon, amelyeknek úgynevezett kontingensengedélyük van. Ezek célja, hogy pótolják a hazánkban valami miatt éppen hiánycikknek számító terméket.