Szerda este, néhány perccel kilenc óra után ütközött egymásnak két hajó a Dunán. A Hableány nevű túrahajót a Margit híd közelében érte utol a jóval nagyobb Viking Sigyn utasszállító, maga alá gyűrve azt. Az ütközés után a hajó az oldalára fordult és néhány másodperc alatt elsüllyedt, fedélzetén egy 33 fős turistacsoporttal, illetve a kétfős személyzettel. A helyszínre érkező mentőegységek hét embert tudtak a partra menteni, és további hét holttestet találtak, huszonegy embernek azonban a cikk elkészültéig nem akadtak a nyomára. A baleset az utóbbi évtizedek legsúlyosabb magyarországi hajókatasztrófája, ahol az áldozatok esélyeit a folyó áradása és nagy sodrása, illetve a víz alacsony hőmérséklete is jelentősen lecsökkentette.
Néhány perc alatt kritikus szintre hűl a test
Az ilyen balesetek esetén az idő kulcsfontosságú, hiszen a hideg vízben a test néhány perc alatt kritikus szintre hűl le . A Duna hőmérséklete 10-15 fok körüli volt tegnap éjszaka, ami még egy gyakorlott, jó úszó számára is életveszélyes lehet. Ahogy ugyanis hűl, úgy kapcsol a test "túlélő üzemmódba", és a maghőmérséklet (tehát a belső szervek működéséhez szükséges hőfok) fenntartása érdekében összehúzza a vérereket, így csökkentve a hőleadást. Emiatt a szövetek nem jutnak megfelelő mennyiségű vérhez, így oxigénhiányosakká válnak, roncsolódnak, majd elhalnak. Mivel a keringés lelassul, az izmok gyorsan legyengülnek, így a jó fizikumú úszók csapásai is erőtlenné válnak - ilyen állapotban a 20-30 méterre lévő part is elérhetetlen távolságnak bizonyulhat.
Az extrém kihívást kedvelők körében népszerű hidegvízi úszás során a Dunában mértnél alig hidegebb, 6-11 fok közötti vízben mártóznak meg a résztvevők. Ez a hőmérséklet már nagyon megterheli a keringési rendszert , gyakorlói is csupán néhány percet töltenek a vízben aktív mozgással, és a szervezetüket is fokozatosan készítik fel a terhelésre. De még az összes óvintézkedést betartva sem javasolják ezt a sportot a például keringési betegségben szenvedőknek, hiszen számukra végzetes is lehet a hideg víz okozta sokkhatás.
Tovább rontotta az esélyeket, hogy a megáradt folyó sodrása is sokkal erősebb volt a megszokottnál. Ráadásul az utasok a hideg, esős idő miatt vastag ruházatot, kabátot is viseltek, amely a mozgásukat is akadályozta.
Dr. Zacher Gábor a Honvédkórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának korábbi vezetője a M1 reggeli műsorában felhívta a figyelmet: nem csak a hideg víz, de már maga az ütközés is eredményezhetett súlyos sérüléseket. Zacher szerint úgy kell elképzelni, mintha egy kamionos ütközne egy kismotorral. A hajón utazók eleshettek, beüthették a fejüket, eltörhették a karjukat, és sokkot is kaphattak a balesettől - idézi a szakembert a hgv.hu .