Az előzetes adatok szerint 190 magyarországi iskola több mint 14 ezer diákja vett részt május 5-én a kéztisztaság világnapján abban a világrekord-döntési kísérletben, amelynek célja az volt, hogy az eddigi csúcstartó Glasgow eredményét túlszárnyalva új állítsanak be.
Bár a figyelem ezen a napon leginkább az egészségügyi intézmények dolgozóira és látogatóira szokott irányulni, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalában dolgozó e-Bug csapat úgy döntött, hogy a diákokat is cselekvésre ösztönzi ezen a napon, hiszen a gyermekkorban elsajátított higiénés szokások egy életen át elkísérnek bennünket. Az Unilever Magyarország Kft. a Baba márkájával támogatta a Guinness-rekorddöntési kísérletben részt vevőket.
Bizonyított tény, hogy a helyes szappanos kézmosás mintegy felére csökkenti a hasmenéses megbetegedések kockázatát, és segít a légúti fertőzések megelőzésében is. Bár épp a világhírű magyar tudós, Semmelweis Ignác bizonyította be, hogy milyen fontos a kézhigiéné , illetve azt, hogy egy egyszerű, ám alapos kézmosással hatékonyan lehet védekezni több betegség ellen, mégis a hiányos kézhigiénés szokások felelősek a légúti és emésztőrendszeri megbetegedések miatti legtöbb iskolai hiányzásért.
Az iskolákban könnyen és gyorsan átkerülhetnek egyik gyermekről a másikra az érintés útján terjedő ártalmas mikrobák. A bőrünk természetes zsírréteggel rendelkezik, amely megóvja a kiszáradástól . Ugyanakkor ez a réteg a mikrobák megtapadásához és szaporodásához is remek környezetet biztosít, és hozzájárul ahhoz, hogy a mikrobák a bőrünkön hosszú ideig életképesek, fertőzőképesek maradjanak. A vízzel történő kézmosás eltüntetheti ugyan a látható szennyeződéseket, ám a zsírréteg feloldásához – és ezáltal a bőrön megtapadt mikrobák eltávolításához – szappanra és a helyes kézmosási technika alkalmazására is szükség van.