Mint ahogy arról korábban írtunk, helyenként rossz az ivóvíz minősége, melynek kapcsán az NNGYK az alábbi közleményt juttatta el portálunkhoz.
Ahol nem iható, ott átmeneti vízellátással biztosítják az ivóvizet
Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszer, egy településen legalább évi négy, de a nagyobbakon akár több száz vizsgálatot is végeznek a vízművek és a népegészségügyi hatóságok. A települések ivóvízminőségének értékelése az adott évi vizsgálatok alapján történik. Kémiai paraméter alapján egy település vízminősége megfelelő, ha a településen a vizsgált időszakban vett összes minta eredményének jellemző értéke a határérték alatt marad. Mikrobiológiai szempontból pedig akkor felel meg a követelményeknek, ha a túllépés gyakorisága nem éri el a közegészségügyi szempontból kifogásolt határt. Az értékelés rendszere minden paraméterre külön-külön szerepel az NNGYK honlapján.
Félrevezető az az állítás, hogy 3 millió 25 ezer fő csapvízének a minősége nem megfelelő. Tartós ivóvízminőségi probléma (nem megfelelő kémiai minőség) 2023-ban 27 településen (az összes település 0,9 százalékán) volt, azaz körülbelül 37 ezer főt érintett. Ezen települések egy része arzén paraméter miatt nem megfelelő.
A többi település nem megfelelő vízminőségét a fertőtlenítési melléktermékek időszakos túllépése okozza. A túllépés rendszerint nem folyamatosan fennálló problémát jelent, hanem jellemzően üzemeltetési probléma okozza.
A nitrit kockázat szempontjából fontos tisztázni, hogy nincs olyan település, ahol a vízminőség a nitrit miatt nem megfelelő, időszakos probléma léphet fel egyes településeken, ilyenkor a csecsemőknek és várandósoknak palackozott vizet biztosítanak.
Folyamatosan vizsgálják
Az NNGYK honlapján található országos vízminőségi értékelés az ivóvízszolgáltatók és a népegészségügyi hatóság kötelező rendszeres monitoring vizsgálatai alapján készül. A vizsgálatok gyakoriságát és a vizsgálandó paramétereket Kormányrendelet írja elő. Az adatbázis adatainak folyamatos nyomonkövetését, valamint az éves értékelését végzi az NNGYK, és ezen adatokat a honlapján teszi közzé.
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/2184 irányelvét az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről Magyarország teljes mértékben és határidőre átültette az Ivóvíz Irányelv követelményeit.
A csapvíz mind egészségi, mind környezetvédelmi szempontból a legjobb választás. Hangsúlyozzuk, hogy a víztisztítók használatának lehetnek közegészségügyi kockázatai, ezért forgalmazásuk engedélyhez kötött. Kisberendezés vásárlása előtt javasolt mérlegelni, hogy pontosan milyen problémára keresünk megoldást, és erre melyik eszköz alkalmas. A választáshoz és a berendezések biztonságos üzemeltetéséhez segítséget nyújtanak az NNGYK oldalán található tájékoztatók.