Fontos a tisztaság és az időzítés is. Mutatjuk az 5 szabályt!

A friss hegek különösen sok törődést igényelnek a megfelelő gyógyulás érdekében. A legjobban a következő lépések betartásával gondoskodhatunk róluk!

Sérülések és műtétek után létrejött hegeknek sokszor nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, pedig sok problémát okozhatnak. A hegek nem csak a bőrfelszínen húzódnak, hanem mélyen a szövetek közé is lenyúlnak. Műtéti metszés során, több réteg kötőszövet és izomszövet kerülhet átvágásra, ami a metszés területén teljes szélességében és mélységében hegesedik. Ezek mentén összenövések jöhetnek létre, amik fájdalmat, mozgás beszűkülést, és ödémát okozhatnak. A kezelésük tehát nagyon fontos, sok, később jelentkező probléma előzhető meg megfelelő hegkezeléssel!

Pontosan mi a heg?

A heg egy kollagéndús pótszövet, ami pótolja az elpusztult szöveteket. Sérülés, operáció, laparoszkópia, sugárzás, vérzés után jön létre, ha az eredeti szövet önmaga újbóli létrehozására nem képes. Nem csak bőrhegek vannak, hanem izom,- ín, és tokrepedés következtében is hegek alakulnak ki. A heggyógyulás során nagy mennyiségű kollagén termelődik, melynek feladata, hogy stabilizálja az adott területet, de soha nem lesz olyan stabil, mint az eredeti szövet.

sebkezelés
A FRISS HEGEK KÜLÖNÖSEN SOK TÖRŐDÉST IGÉNYELNEK. FOTÓ: GETTY IMAGES

Négy heg alaptípust különböztetünk meg:

  • NORMÁLIS AZAZ “JÓ” HEGEK melyek puhák, laposak és a bőrszínhez hasonló árnyalatúak.
  • ATROPHIÁS VAGY “BESÜPPEDŐ” HEGEK ahol a szövet üreges és behúzódik. Ez általában akné vagy bárányhimlő után jellemző, és brákinél előfordulhat.
  • HIPERTRÓFIÁS HEGEK melyek kemények, pirosak, kiemelkednek a bőrfelszínből.
  • KELOID HEGEK amik kemények, és túlburjánzottak az eredeti seb keretén.

A helyes hegkezelés 5 szabálya!

1. Tartsuk a heget tisztán, hogy ne fertőződjön el

A hegek kezelésénél és megelőzésénél kulcsfontosságú a tisztaság. A varratszedés után minden nap legalább egyszer tisztítsuk meg (szennyezett vagy poros környezetben akár naponta többször is) finoman a heget. Használjunk a sérült bőr számára kifejlesztett hipoallergén, finoman tisztító gélt.

Ne használjunk hidrogén-peroxidot és hasonló agresszív fertőtlenítőszereket, mert károsítják az új bőrsejteket is, ezzel késleltetve a heg begyógyulását.

2. Ne feszítsük a bőrt a heg körül

A heggyógyulás időigényes. A csúnya hegesedés elkerülése érdekében nem árt pár tevékenységtől tartózkodni. Ha a bőr húzódik, az szélesebb heget eredményezhet, vagy akár a varratok "kipattanásához" és a seb kinyílásához is vezethet. Kerüljük a sebhúzódással járó tevékenységeket (mint a nehéz súlyok emelése, bizonyos sportok) a műtét után néhány hétig. Külön figyeljünk arra, hogy a ruhánk se dörzsölje a gyógyuló bőrfelületet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Egy tetoválás nemcsak attól lesz szép, hogy a tetováló szépen megcsinálja, hanem azon is rengeteg múlik, hogyan kezeljük” – hívta fel a figyelmet Bálint-Gudmon Alexandra „Gudi” tetoválóművész, akivel a lehetséges veszélyekről, valamint a friss tetoválás helyes ápolásáról beszélgettünk.

3. Figyelünk a varratszedésre

A hegesedés folyamata nagyban múlik a varratokon. Kulcsfontosságú a megfelelő időben történő varratszedés. Ha túl hamar szedik a varratot, akkor a seb újra kinyílhat, a kései varratszedés pedig maradandó nyomokat hagyhat a bőrön. Távozás előtt mindig kérjük ki az orvos tanácsát, hogy mikor és hogy történik majd a varratok kiszedése illetve maguktól való felszívódása.

4. Fontos a megfelelő hegápoló készítmények használata

A hegkezelési és megelőzési rutin részeként válasszunk egy jó minőségű hegkrémet. Az ideális krém bőrnyugtató, bőrmegújító és sugárvédő hatású. Amint a heg lezárult és megszáradt, elkezdhetjük a kezelést.

5. Védjük a heget a napsugarak elől

A napvédelem talán az egyik legfontosabb dolog a hegkezelés során. A friss hegek gyakran reagálnak hiperpigmentációval az UV-sugarakra, ezért válassz magas fényvédő faktorú (SPF50+) bőrnyugtató krémet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.