Az elmúlt évek során több tanulmány is felhívta a figyelmet a vöröshús-fogyasztás és a cukorbetegség közötti lehetséges kapcsolatra. Egy friss tanulmány pedig újabb meggyőző bizonyítékkal állt elő. Mint az a Rizikometer Facebook-posztjában olvasható, a kutatók ezúttal 216 ezer felnőtt 36 éven át tartó nyomon követésével gyűjtöttek értékes adatokat a táplálkozás diabéteszkockázatra gyakorolt hatásairól.
A vizsgált időszakban 22 ezer résztvevőnél diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget. Az érintettek étrendjének elemzéséből kirajzolódott, hogy az átlagosnál több vörös húst fogyasztók körében 62 százalékkal nagyobb arányban fordult elő a betegség. A feldolgozott húsok átlagosnál gyakoribb fogyasztása valamelyest nagyobb kockázatnövekedéssel állt összefüggésben, mint a feldolgozatlan húsoké. Mindezek tükrében a kutatók azt javasolják, hogy a 2-es típusú diabétesz megelőzése érdekében hetente legfeljebb egy alkalommal fogyasszunk nem feldolgozott vörös húst.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által összeállított hazai táplálkozási ajánlás, az Okostányér felnőttek számára azt javasolja, hogy hetente legfeljebb 350-500 gramm főtt, párolt vagy sült vörös hús kerüljön a tányérra. Ez nyersen 500-700 grammot jelent. Feldolgozott húsipari termékeket pedig legfeljebb alkalomszerűen és akkor is kis mennyiségben érdemes enni. Mint azt korábban megírtuk, a túlzott vöröshús-fogyasztás a többi között szív-érrendszeri és daganatos betegségek megnövekedett kockázatával is kapcsolatba hozható.