Hőguta vagy hőkimerülés? Ezek a különbségek

A mostanihoz hasonló kánikula idején sokakat érinthet hőkimerülés vagy akár hőguta is. Mutatjuk, hogyan lehet megkülönböztetni egymástól a két állapotot, illetve mikor szükséges mindenképpen mentőt hívni.

„A nyár folyamán bőven lesz részünk a mostanihoz hasonló extrém kánikulában. Jó, ha tudjuk, hogyan előzzük meg a bajt, akár egy egész napos strandoláskor” – írja Facebook-posztjában az Országos Mentőszolgálat Alapítvány. Figyelmeztettek arra is, hogy különösen az időseket és a gyermekeket fenyegeti ilyenkor a kiszáradás, a hőkimerülés és a hőguta veszélye, de mindenkinek azt javasolják, hogy figyeljen magára, illetve a környezetében élőkre a forróság idején.

a hőkimerülés és a hőguta tünetei infografikán
Így lehet megkülönböztetni egymástól a két állapotot. Forrás: Országos Mentőszolgálat Alapítvány

Ezek a panaszok utalnak hőkimerülésre

Az alapítvány által megosztott infografika szerint hőkimerülésre szomjúságérzet, túlzott izzadás, hűvös, sápadt és nyirkos bőr, hányinger vagy hányás, gyors és gyenge pulzus, izomgörcs, valamint szédülés vagy ájulás hívhatja fel a figyelmet. Ebben az esetben a legfontosabb, hogy az érintett hűvösebb, légkondicionált helyiségbe húzódjon, igyon, valamint próbálja lehűteni magát borogatással vagy langyos zuhannyal.

A hőguta tünetei és kezelése

A hőgutánál szintén jelentkezhet hányinger, hányás és ájulás. Ezeken kívül lüktető fejfájás, az izzadás hiánya, 39 Celsius-fok feletti testhőmérséklet, vörös, forró és száraz bőr, valamint gyors és erős pulzus ébreszthet gyanút. Ilyenkor mielőbb hívjunk mentőt a túlhevült emberhez, és azonnal kezdjük el lehűteni az érintettet.

Így vigyázz magadra cukorbetegként a hőségriadó alatt
Aki cukorbeteg, annak fokozottan kell figyelnie egészségére és életvitelére, hogy gondtalanul telhessen a nyár. A vércukorkontroll, a megfelelő hidratáció és a hőség elleni védelem elengedhetetlen elemei az önmagunkról való gondoskodásnak és a betegségünkkel járó szövődmények csökkentésének.

Kiemelt képünk forrása: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.