Hogyan kezeljük a bokaficamot?

A jeges járdaszakaszokon még óvatosan lépkedve is könnyen kificamodhat a bokánk. Fontos, hogy a ficamot ne próbáljuk meg magunk helyretenni, forduljunk vele orvoshoz!

Télen a csúszós, jeges útszakaszoknak köszönhetően jelentősen megnő a bokaficammal orvoshoz fordulók száma. A probléma azonban távolról sem szezonális: nyári kirándulások is gyakran végződhetnek - vagy éppen félbeszakadhatnak - egy kificamodott boka miatt, amihez elég egy óvatlan, rossz lépés. Mit kell tudni a bokaficamról, hogyan kezeljük és milyen veszélyei lehetnek?

Az ízületeket az ízületi tok és az ízületi szalagok erősítik. Baleset következtében a tok és a szalagok is sérülhetnek, ennek következményeként alakul ki a ficam. Fajtáiról, veszélyeiről és kezeléséről az alábbi cikkünkben írtunk!

Mi a bokaficam?

Ficamról akkor beszélünk, ha az ízületi porcfelszínek (vápa és a fej) elmozdulnak egymástól. Megkülönböztethetünk részleges, illetve teljes ficamot is. Utóbbi esetén a vápa és a fej teljesen eltávolodik egymástól, míg a részleges ficamnál az ízületi felszínek távolodnak el, de a fej még az ízületen belül marad. Mivel a lábunkat használjuk a leggyakrabban, a ficam is a bokában, illetve a térdben alakul ki az esetek nagyobb részében, de ugyanúgy kificamodhat például a vállunk vagy a lábunk is.

Elég egy óvatlan mozdulat a boka kificamodásához
Elég egy óvatlan mozdulat a boka kificamodásához

A bokaficam kezelése

Ilyenkor a sérült ízület környéke fájdalmassá válik, gyorsan bedagad és mozgása is leszűkül. Fontos, hogy ficam esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz: sokszor próbálják laikusok is ellátni a sérülést, emiatt azonban az ízületi vápa vagy fej is eltörhet, elszakadhat a szalag, vagy akár ideg- és érkárosodás is kialakulhat. Inkább helyezzük nyugalomba a sérült testrészt, illetve hűtsük, míg a hozzáértő orvos elé nem kerülünk vele. Enyhébb ficamot pólyával rögzítenek, de súlyosabb esetben - például szalagszakadáskor - a sérült végtagot gipsszel kell rögzíteni, illetve operációra is szükség lehet.

A felépülés ideje a sérülés komolyságának függvényében egy-két héttől akár több hónapig is eltarthat. Fontos, hogy ez idő alatt kíméljük meg a testrészt és kerüljük az olyan mozdulatokat, ami terhelésnek tenné ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.