A koronavírus delta törzsével kapcsolatban végeztek kutatást a Kagujevaci Egészségügyi Központ szakemberei - írja a Szabad Magyar Szó a szerb Blicre hivatkozva. A 145 ezer megfigyelt eset messze meghaladja a reprezentativitás mércéjét, így az eredmények mérvadónak tekinthetők, az ország egészére vonatkozóan.
A delta törzzsel fertőződött esetek vizsgálata június 1-jén kezdődött, addigra a 145 ezres mintából mintegy 25 ezren már átestek a betegségen. A fennmaradó 120 ezer emberből körülbelül 75 ezren már felvették a védőoltást, azaz 45 ezer oltatlan személy volt a mintában. A kutatás során megállapították, hogy a vizsgált időszakban az újonnan fertőzöttek 33,2 százaléka volt oltott, míg 66,8 százalékuk nem vett fel védőoltást.
Így vizsgáztak az oltások
A kutatásból az is kiderült, hogy az egyes oltások hogyan reagáltak a vírus új verziójára. Az eredmények szerint a beoltott, mégis megfertőződött emberek 6,8 százaléka Pfizert kapott, 8,3 százaléka AstraZenecát, 13,6 százaléka Szputnyik V-t, 71,4 százaléka pedig Sinopharmot. Ami a kórházba kerülő betegek számát illeti: míg az oltatlan, és koronavírussal megfertőződött betegek 75,2 százaléka került kórházi kezelésre, addig az oltottaknál ez az arány 24,8 százalék volt. Még szembetűnőbb az arány az intenzív osztályra és lélegeztetőgépre kerülők esetében, hiszen 2 oltott személyre 33 oltatlan jut ezek vonatkozásában. Az oltott és kórházba került páciensek között az AstraZenecát felvevők aránya a legalacsonyabb.
Mint azt a kutatást vezető dr. Dejan Baskic, a kagujevaci orvostudományi kar professzora kiemelte: a kutatásuk legfőbb üzenete, hogy sokkal több oltatlan személy került kórházba, mint oltott, tehát a védőoltás sokakat megvéd a súlyos megbetegedéstől .
Pszichoszomatikus tünetek, rémálmok, tartós szaglásvesztés, pánikrohamok - csak néhány tünet, amelyekkel a COVID-19-en átesettek küzdhetnek hónapokkal azután, hogy a vírus eltűnt a szervezetükből.