Hormonkárosító anyagokkal van tele a környezetünk

Csak Magyarországon nagyjából háromszázezer pár küzd termékenységi problémákkal. Ennek egyik oka az lehet, hogy egyre több szintetikus vegyi anyag vesz minket körül, illetve ezek a szervezetünkbe is könnyedén bejuthatnak.

Az elmúlt években egyre nagyobb mennyiségben jelentek meg a környezetünkben mindenféle szintetikus vegyi anyagok. Ott vannak egyebek mellett a műanyagadalékokban, az égéstermékekben, a kozmetikumokban, a növényvédőszer-maradványokban, de még az élelmiszereinkben is. Ezek között pedig sajnos olyanok is vannak, amelyek befolyásolják, illetve károsítják a hormonrendszerünket – hívta fel a figyelmet az RTL Reggeli című műsorában Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

konzerves ételt esznek a kempingezők
A konzervdobozokból például nagy mennyiségű biszfenol-A (BPA) oldódhat ki az ételekbe. Fotó: Getty Images

Már az újszülöttekben is ott vannak

Egyes anyagok ösztrogénszerűen hatnak, ezáltal pedig olyan kedvezőtlen hatásokat érnek el a szervezetünkben, mint például a meddőség, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, vagy akár a hormonrendszerrel összefüggő daganatos megbetegedések. Ezek a szintetikus vegyszerek ráadásul valamilyen szinten már mindannyiunkban benne vannak.

Úgy születnek a gyerekek, hogy a köldökzsinórvérben többszázféle anyagot, köztük számos ilyen, hormonrendszert károsító anyagot lehet kimutatni. A szülők átadják a gyermekeiknek. Sok közülük ráadásul lassan bomlik le, tehát sokáig bennünk marad. (…) Tehát gyakorlatilag egy olyan vegyi koktélban élünk, amelynek nehezen kiszámítható a hatása” – fogalmazott Simon Gergely.

Belélegezzük, megesszük, magunkra kenjük

Hozzátette, csak mostanában kezdte megérteni a tudomány, hogy a minket körülvevő vegyi anyagok mekkora problémákat okozhatnak. Közben viszont sok ilyen szernek szinte folyamatosan ki vagyunk téve, belélegezzük őket a porral vagy a szmoggal, valamint bevisszük az élelmiszerekkel vagy a naptejekkel.

Ezért kerüld a BPA-tartalmú termékeket
Mindennapi életünk során sajnos számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.