Összességében a víziközmű-hálózatnak vannak tartalékai az országban, ez azonban csupán az átlag, és nem fedi le teljesen az összes rendszert. Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva kifejtette, több olyan vízellátó hálózat is működik az országban, amelynek kisebb a teljesítőképessége, mint amekkora a valós vízigény lenne a nyári hőségben. Bár a vízművek mindig igyekeznek magasabban tartani a tárolószinteket a kánikula közeledtével, hogy kielégíthessék a fogyasztói igényeket, az elöregedett vízhálózat azonban komoly nehézségeket okoz.
Kurdi szerint egy általános problémával van szó, mert a vízhálózatok zöme 50-70 évvel ezelőtt épült. A víz- és csatornadíjakba a legtöbb helyen nem építették be azokat a rekonstrukciós forrásokat, amelyekből fedezni lehetne a csövek rendszeres cseréjét. Így a hálózat állapota a hálózati veszteségben is kiütközik, egyszersmind ellátási kockázatot jelent, elvégre csőtörés esetén az érintett területen szünetel a vízellátás.
A szövetség elnöke arra is kitért, hogy egyes területeken a megnövekedett lakosságszám is kihívás elé állítja a szolgáltatókat, mert a hálózatok kapacitását gyakran kisebb lélekszám igényeire alakították ki. Így aztán hiába van meg a szükséges vízkapacitás, a hálózatok fejlesztése, felújítása nélkül újabb és újabb problémák állhatnak elő. Mindehhez viszont megfelelő forrásokra lenne szükség.