Bár idén nyáron folyamatosan érkeztek hírek a különböző rekordhőségekről, vannak, akik ezeknek a hitelességét megkérdőjelezik. Robin Monotti influenszer például azt írta ki az X-re (Twitterre) júliusban, hogy a média és az Európai Űrügynökség (ESA) összekeverte a levegő hőmérsékletét a földfelszíni hőmérséklettel, amely általában magasabb - írja a The Guardian.
"HEATWAVE" SCAM EXPOSED:
— Robin Monotti (@robinmonotti) July 22, 2023
EUROPEAN SPACE AGENCY USES LAND TEMPERATURES CLAIMING AIR TEMPERATURES!
"The hysteria was started when climate sensationalist media outlets in Germany and elsewhere, like the Relotius Spiegel, uncritically cited a sloppily and manipulatively formulated… pic.twitter.com/LkdHxw8kMT
A GB News műsorvezetője, Neil Oliver még abban a hónapban átvette ezt a témát, és azt állította, hogy a levegő hőmérséklete Európában nem volt olyan magas, mint ahogy azt a BBC és mások állították, és nem emelkedett 30 fok fölé. Azt mondta, hogy a magasabb számok a földfelszíni hőmérsékletet jelentik, amelyet nem lehet összehasonlítani a szabványosan mért hőmérséklettel. Bár a BBC ezt rögtön cáfolta, és kijelentették, hogy az időjárás-jelentéseik a meteorológusok által a nemzetközi szabványoknak megfelelően mért levegőhőmérsékleteket használják, további kétkedők jelentek meg.
Az egyik ilyen kifogás az volt, hogy megváltoztak a hőtérképek színpalettái, hogy ijesztőbbek legyenek. Való igaz, hogy a brit meteorológiai szolgálat élénkebb színeket használ, de csak azért, hogy a térképeket könnyebben lehessen értelmezni mindenkinek, köztük a színvakoknak is.
Egy másik alkalommal azt állították, hogy egy rekordhőmérsékletet mérő szardíniai állomás nem felel meg a Meteorológiai Világszervezet szabványainak, mert rossz helyen van és nincs megfelelően karbantartva. A helyi hatóságok is megvizsgálták az ügyet, és rendben találták az állomást.
Bob Ward, a Grantham klímakutató központ munkatársa szerint is egyre hangosabbak a kétkedők a hőségadatokkal kapcsolatban.
A tagadásnak ez a formája különösen káros, mert félrevezeti az embereket a szélsőséges hőség egyértelmű veszélyeitől, például az erdőtüzek egyre nagyobb valószínűségétől. Ez egy újabb példa arra, hogy az éghajlatváltozás tagadói hogyan áldozzák fel a közérdeket a szélsőséges politikai céljaik érdekében.
Többen tévesen azt állították, hogy az Európai Űrügynökség a levegő hőmérsékletének mérését a szárazföld felszínén végzett mérésekkel helyettesítette, hogy eltúlozza a hőhullám hatásait. Ez nyilvánvalóan nem igaz" - nyilatkozta.