Időjárás: még durvább lesz a következő nyár

Rekordmeleggel szolgálhat az elkövetkező két év, állítja a brit meteorológiai szolgálat frissen publikált jelentése, melyből kiderül: nagy változásokra számíthatunk az éghajlattal kapcsolatban, az üvegházhatású gázok ugyanis katalizálják a jelenleg zajló folyamatokat.

A csendes-óceáni térségben tapasztalható El Nino-jellegű jelenségek hozzájárulnak a hőmérséklet további globális emelkedéséhez.

A szolgálat igazgatója, Prof. Stephen Belcher szerint az idei rekordhőmérsékletek egyértelműen jelzik, hogy az üvegházhatású gázok továbbra is hatással vannak éghajlatunkra és ez az elkövetkező években csak fokozódni fog, mindezen véleményét pedig több brit egyetemi professzor is megerősítette.

Rekordmeleggel szolgálhat az elkövetkező két év

A kutatók szerint a fokozódó szén-dioxid-termelés és az óceánokban tapasztalható hosszú távú változások "igen érdekessé" teszik az éghajlati potenciált. Prof. Adam Scaife, a szolgálat egyik munkatársa egyenesen fordulópontnak nevezi a jelenlegi helyzetet, egyúttal hozzáteszi: annyi különböző tényező működik egyszerre, hogy korántsem lehet tudni, milyen együttes hatásra számíthatunk.

Az mindenesetre biztos, hogy a Csendes-óceán környékén rövid- és középtávra kiható jelenségeket figyelhetünk meg. A már korábban említett El Nino-jelenség akkor figyelhető meg, amikor egy csendes-óceáni áramlat megfordul (ez körülbelül ötévente történik meg), ezzel az esős területekre árvizet hoz, az árvizes területekre pedig esőt - mindez pedig emeli a hőmérsékletet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Júliusban arról adtunk hírt, hogy az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) szerint április és május után júniusban is megdőlt a globális melegrekord. 2015 nyara idehaza is az egyik legforróbb volt. Minek köszönhető ez a példátlan meleg? Korábban már megfigyelhettünk egy ilyet 1998-ban, a mostani történések pedig árvízveszéllyel fenyegetik Dél-Afrikát, Kelet-Ázsiát és a Fülöp-szigeteki térséget. Egyúttal változik egy nagy éghajlati minta, az évtizedes csendes-óceáni oszcilláció (PDO) is - ez meleg fázisába érkezve szintén fűteni fogja a bolygó éghajlatát. Érdekes módon, állítják a kutatók, mindezen melegedést az észak-atlanti térség oszcillációja (AMO), egy másik éghajlati minta indíthatta el, de hogy pontosan hogyan, arra a kutatók még nem tudnak pontos választ adni.

A kutatók elmondták: véleményük szerint a Föld felszínének melegedése folytatódni fog, mivel az óceánok már elkezdtek melegedni, a tengerszint emelkedik, a sarkköri jég pedig már elkezdett olvadni, ezen folyamatok pedig nem fejeződnek be maguktól, és folyamatosan gyorsítják a többi jelenség lezajlását.

Forrás: www.bbc.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.