Időzített bomba az USA atomtemetője

Időzített bombaként ketyeg a paradicsomi szigetvilág közepén, az amerikai atomkísérletek nukleáris hulladékját rejtő betonszarkofág.

Az évszázad végére a tengerszint emelkedése miatt megrepedhet az a Marshall-szigeteken található betonépítmény, amiben az USA atomkísérleteinek nukleáris hulladékát, és más, rendkívül szennyező anyagokat temettek el - írja az Index.hu a Sky Newsra hivatkozva.

atomhulladék, nukleáris szennyezés, atomboma
Olyan sugárzás mérhető, mint Csernobilban. Illusztráció: iStock

A paradicsomi szigetvilág egyik atollján található a Runit Dome nevű betonsír, amiben 67 atombomba nukleáris szemetét tárolják, amiket 1946 és 1958 között robbantottak a környező területeken. Arról már a Los Angeles Times számolt be, hogy bizonyítékaik vannak, hogy az építmény, ami a halálos sugárzást kibocsátó, talajjal és betonnal kevert törmeléket rejti, szivárog. Ha mindez nem lenne elég, az óceánok szintjének emelkedése is veszélyezteti a közvetlenül a tengerparton fekvő, ráadásul még csak táblákkal és kerítéssel sem jelzett betonszarkofágot.

Az oknyomozók szerint ráadásul, az amerikai kormány tudomást sem kíván venni a problémáról, annak ellenére, hogy a helyi tisztviselők segítségüket kérték.

"Mivel a betonsír nem az ő fennhatóságuk alá tartozó területen van, ezért nem is az ő felelősségük" - idézi a portál az eredeti cikket, hozzátéve: egy idén publikált tanulmány szerint a szigetek egyes részén hasonló mértékű sugárzás mérhető, mint Csernobil vagy Fukusima közelében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.