Így borítja fel alvásunkat a klímaváltozás

Évente akár több órával is kevesebbet alszunk, mint néhány évvel ezelőtt.

Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK) kutatója a növekvő hőmérséklet és az alvásmennyiség között fennálló kapcsolatot vizsgálja – olvasható a HUN-REN közleményében.

alvás, alszik
A jó alváshoz a hűvösebb éjszakák a legideálisabbak. Fotó: Getty Images

Kortól, nemtől, iskolai végzettségtől is függ

A szakértők úgy elemzik ezt az összefüggést, hogy egy adott megyében, hónapban és évben összehasonlítják az alacsonyabb hőmérsékletű napokon mért átlagos alvásmennyiséget a magasabb hőmérsékletű napokon mért átlagos alvásmennyiséggel.

Az eredmények alapján azokon a napokon, amikor a középhőmérséklet meghaladja a 25 Celsius-fokot, nagyjából átlagosan 13 perccel kevesebbet alszunk, de már egy 20-25 fok közötti középhőmérsékletű napon is 6 perccel rövidül az alvásidőnk.

Ezzel szemben a hideg és enyhe hőmérsékletű napok között nincsen érdemi különbség, azaz az alvásmennyiség független attól, hogy a napi középhőmérséklet mínusz 5, plusz 4 vagy éppen plusz 10 fok. Az viszont nem mindegy, melyik napokon van meleg: a munkaszüneti napokon a 25 fok feletti középhőmérséklet 30 perccel csökkenti az alvásmennyiséget, míg egy munkanapon csupán 6 perccel.

Az adatokból kiolvasható az is, hogy egyéni tényezők is befolyásolják, hogyan reagálunk a hőségre, például minél idősebb valaki, annál kevesebbet alszik egy 25 fok feletti középhőmérsékletű napon. A 18-40 éveseknél az alvásveszteség átlagosan 6 perc, a 41-60 éveseknél 12 perc, míg a 61 évesek és idősebbek esetében 26 perc.

Az idősek mellett az alacsonyabb végzettségűek és a férfiak is jobban ki vannak téve ennek a hatásnak.

Az eredmények azt mutatják, hogy az alvásidő csökkenését elsősorban a korábbi felkelés okozza. (...) Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a meleg időjárás az elalvás időpontját ugyan késlelteti, ám a lefekvését nem

– magyarázta Hajdu Tamás.

Amennyiben a klímaváltozás mértéke nem lassul, a pesszimista forgatókönyv szerint 2050-re várhatóan átlagosan 6,5 órával fogunk kevesebbet aludni egy év alatt, de a mérsékelten optimista forgatókönyv szerint is 4,3 óra lesz az alvásveszteség. Ez az alvásveszteség pedig döntően a nyári hónapokra fog koncentrálódni.

Újabb módszer terjed a jobb alvás ígéretével a közösségi médiában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

A pára és köd feloszlását követően az ország nyugati felén fátyolfelhők szűrhetik olykor a napsütést, míg keletebbre jellemzően derült, napos idő várható. A nyugati határvidéken ugyanakkor az éjszaka képződött köd a délelőtti órákban csak lassan oszlik fel. Csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére -2 és +7 fok közé hűl le a levegő. Folytatódik a csendes, de már hűvösebb őszi időjárás. Ezen a héten is sokat fog sütni a nap.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra