Így borítja fel alvásunkat a klímaváltozás

Évente akár több órával is kevesebbet alszunk, mint néhány évvel ezelőtt.

Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK) kutatója a növekvő hőmérséklet és az alvásmennyiség között fennálló kapcsolatot vizsgálja – olvasható a HUN-REN közleményében.

alvás, alszik
A jó alváshoz a hűvösebb éjszakák a legideálisabbak. Fotó: Getty Images

Kortól, nemtől, iskolai végzettségtől is függ

A szakértők úgy elemzik ezt az összefüggést, hogy egy adott megyében, hónapban és évben összehasonlítják az alacsonyabb hőmérsékletű napokon mért átlagos alvásmennyiséget a magasabb hőmérsékletű napokon mért átlagos alvásmennyiséggel.

Az eredmények alapján azokon a napokon, amikor a középhőmérséklet meghaladja a 25 Celsius-fokot, nagyjából átlagosan 13 perccel kevesebbet alszunk, de már egy 20-25 fok közötti középhőmérsékletű napon is 6 perccel rövidül az alvásidőnk.

Ezzel szemben a hideg és enyhe hőmérsékletű napok között nincsen érdemi különbség, azaz az alvásmennyiség független attól, hogy a napi középhőmérséklet mínusz 5, plusz 4 vagy éppen plusz 10 fok. Az viszont nem mindegy, melyik napokon van meleg: a munkaszüneti napokon a 25 fok feletti középhőmérséklet 30 perccel csökkenti az alvásmennyiséget, míg egy munkanapon csupán 6 perccel.

Az adatokból kiolvasható az is, hogy egyéni tényezők is befolyásolják, hogyan reagálunk a hőségre, például minél idősebb valaki, annál kevesebbet alszik egy 25 fok feletti középhőmérsékletű napon. A 18-40 éveseknél az alvásveszteség átlagosan 6 perc, a 41-60 éveseknél 12 perc, míg a 61 évesek és idősebbek esetében 26 perc.

Az idősek mellett az alacsonyabb végzettségűek és a férfiak is jobban ki vannak téve ennek a hatásnak.

Az eredmények azt mutatják, hogy az alvásidő csökkenését elsősorban a korábbi felkelés okozza. (...) Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a meleg időjárás az elalvás időpontját ugyan késlelteti, ám a lefekvését nem

– magyarázta Hajdu Tamás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben a klímaváltozás mértéke nem lassul, a pesszimista forgatókönyv szerint 2050-re várhatóan átlagosan 6,5 órával fogunk kevesebbet aludni egy év alatt, de a mérsékelten optimista forgatókönyv szerint is 4,3 óra lesz az alvásveszteség. Ez az alvásveszteség pedig döntően a nyári hónapokra fog koncentrálódni.

Újabb módszer terjed a jobb alvás ígéretével a közösségi médiában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.