„A gyerekeim költekezésének nyomon követése, amikor kedvenc számítógépes játékaikkal játszanak, teljes munkaidős feladat” – mondta a barbadosi Nara Ward a BBC-nek. Nara két fia, a 14 éves Finn és a 12 éves Leif rendszeresen vásárolnának videójátékaikhoz. Amikor Leif elkezdett Robloxszal játszani, egyből fizetni kellett, hogy fejleszteni tudja karaktereit, vagy virtuális tárgyakat tudjon vásárolni. Ezért a nagyszülei 200 dolláros Apple-kreditet vettek neki karácsonyra. "Legnagyobb megdöbbenésemre néhány nap alatt elköltötte az egészet" – meséli a nő, aki ezt követően havonta legfeljebb tíz dollárt költött a számítógépes játékra, ezért fia hamarosan meg is unta azt.
77 milliárd dollár a tét
Leif azonban továbblépett a World of Tanks játékra, amelyben a játékosoknak szintén PlayStation-kreditekből kell fejleszteniük a fegyvereiket. Ebben a játékban azonban lehetőség van reklámokat nézni, hogy kreditet szerezzenek – számolt be az édesanya, aki szerint kisebbik fia még nem tanulta meg az önkontrollt és nincs semmi érzéke a pénz kezeléséhez, emiatt neki ezt folyamatosan felügyelnie kell.
Ahelyett, hogy a videojátékok eredeti eladásából profitálnának, sok mai játékgyártó cég a játékon belüli vásárlásokból, vagyis a mikrotranzakciókból származó bevételekre támaszkodik. A megvásárolt tartalom lehet pusztán esztétikai, például vehetsz táncmozdulatokat, sminkeket vagy ruhákat. Ezenkívül a játékon belüli vásárlások taktikai előnyt is biztosíthatnak a játékmenetben extra életekkel, karakterfrissítésekkel vagy fegyverekkel.
Kifinomult módszerekkel vesznek rá: költsd a pénzt!
A szerencsejáték-vállalatok a viselkedéspszichológiát használják fel arra, hogy manipulálják a felhasználókat a költekezésre – mondja Sarah Mills, a Loughborough Egyetem professzora. Kutatásai szerint a szerencsejáték-technikák arra késztetik a játékosokat, hogy tovább játsszanak és több pénzt költsenek, valamint ösztönzik az ismételt vásárlást.
A módszereik változatosak: egyrészt a költekezéssel a játékosok több órányi monoton játékot ugorhatnak át, hogy így egyből magasabb szintre jussanak. Másrészt a játék azt sugallja, hogy elveszítesz valami fontosat, ha nem vásárolsz. Mindeközben a játékbeli pénznemek megnehezítik annak megállapítását, hogy valójában mennyit is költesz el.