Így védheted ki az Alzheimer-kór egyik legnagyobb kockázatát

A túlzott fényszennyezés növelheti az Alzheimer-kór kockázatát, különösen a fiatalabb generációkban – derült ki egy chicagói kutatásból.

A világ nagy részén a fények soha nem hunynak ki, hiszen segítik a tájékozódást és visszaszorítják a bűnözést, így biztonságosabbá teszik az utakat. Ez azonban ökológiai, viselkedési és egészségügyi következményekkel jár. Az emberekre nézve ráadásul az egyik legrettegettebb betegség kockázatát is növeli számolt be az amerikai Rush Egyetem kutatásának eredményeiről a Medical X Press.

fényszennyezés, kivilágítás, Európa
A legtöbb városban nagy a fényszennyezés. Fotó: Getty Images

Nagyobb kockázatot jelent, mint a magas vérnyomás

„Kimutattuk, hogy az Egyesült Államokban összefüggés van az Alzheimer-kór előfordulása és az éjszakai fényterhelés között, különösen a 65 év alattiak körében” – mondta a tanulmány első szerzője, Dr. Robin Voigt-Zuwala. A Rush Egyetem Orvosi Központjának docense szerint az éjszakai fényszennyezés fontos kockázati tényezője lehet az Alzheimer-kórnak.

A kutatók tanulmányozták az Egyesült Államok fényszennyezettségi térképeit, és elemzésükbe beépítették az Alzheimer-kór kockázati tényezőire vonatkozó orvosi adatokat is. Minden államra vonatkozóan létrehozták az éjszakai fényintenzitás adatait, és azokat öt csoportba osztották, intenzitásuk alapján.

Eredményeik azt mutatták, hogy a 65 év alattiaknál a magasabb éjszakai fényintenzitás jobban hozzájárul az agyi leépüléssel járó betegséghez, mint bármely más, a tanulmányban vizsgált kockázati tényező, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a stroke.

A kutatók szerint ez arra utalhat, hogy a fiatalabbak különösen érzékenyek lehetnek az éjszakai fényhatásokra. Ennek okára azonban még nem jöttek rá. Remélik, hogy eredményeik segíthetnek az emberek felvilágosításában az éjszakai fény lehetséges kockázatairól:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az összefüggés tudatosítása képessé teheti az embereket - különösen az Alzheimer-kór kockázati tényezőivel rendelkezőket - arra, hogy egyszerű életmódbeli változtatásokat hajtsanak végre

Így védekezhetsz, ha a lakóhelyeden nagy a fényszennyezés

  1. Használj sötétítő függönyöket!
  2. Aludj szemmaszkban!
  3. Szerelj fel fényerőszabályozókat!
  4. Használj kékfény-szűrőt és válts át meleg fényre a digitális eszközeiden!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra