Így előzhetjük meg a vízmérgezést

A nyári időszakban gyakran elhangzik, mennyire fontos a megfelelő folyadékpótlás, illetve a dehidratáció elkerülése. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a túlzásba vitt folyadékbevitel éppúgy veszélyes lehet.

Bele lehet halni a vízmérgezésbe?

2014 augusztusában egy amerikai középiskolás focista, Walker Wilbanks belehalt a túlhidratálásba, előtte két héttel pedig ugyanebből az okból egy ifjú georgiai focitehetséget vesztett el a családja. Tegyük hozzá, ez utóbbi eset tényleg nem mindennapi, mivel a fiú két gallon, azaz közel nyolc liter vizet és ugyanennyi sportitalt gurított le az edzés végeztével.

Mennyi vizet kell valójában meginnunk naponta? Részletek itt.

Mindkét középiskolás sportoló "vízmérgezésbe", hiponatrémiába halt bele, vagyis abba, hogy túl sokat ittak, ennek következtében pedig életveszélyesen alacsonyra csökkent szervezetükben a létfontosságú nátrium szintje. A túl sok víztől a szövetek megduzzadnak, izomgörcsök alakulhatnak ki, valamint hányás, görcsroham és eszméletvesztés is felléphet.

Az extrém mértékű folyadékbevitel életveszélyes állapotot idézhet elő, vízmérgezés hiponatrémia túlzott folyadékbevitel hidratáció víz ivás
Az extrém mértékű folyadékbevitel életveszélyes állapotot idézhet elő

Mennyit igyunk?

A Daily Mail egy szakértőre hivatkozva azt írja, nem kellene a fiatal sportolókat, illetve senki mást sem túl sok folyadék fogyasztására ösztönözni, mert ebből előbb lehet baj, mint a kiszáradásból. Például azt állítják, nem tudnak arról, hogy kiszáradás miatt elhunyt volna akár csak egyetlen focista is, a túlzott folyadékfogyasztásból adódó, esetenként végzetes hatásokra viszont a fenti két eset is szomorú példát szolgáltat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sokan azt javasolják, igyunk napi nyolc pohár vizet, illetve addig vigyünk be további folyadékot a szervezetünkbe, amíg a vizeletünk átlátszó nem lesz. Ez utóbbi helyett viszont inkább érdemes a szalmasárga, mézsárga árnyalatra törekedni, mivel az átlátszó vizelet már a túl bőséges folyadékfogyasztás jele.

Mit tehet, aki a nagy melegben is sportol?

Vízre természetesen szükség van, de fontos arra is figyelmeztetni mindenkit, hogy a hidratálást sem jó túlzásba vinni. Sportolók pedig lehetőség szerint többféle innivalóból válasszanak, ne csak vizet igyanak, és ami szintén fontos: a hidratálás ne vezényszóra történjen, hanem akkor, amikor megszomjazunk. Gondoljunk az állatokra - ők is akkor isznak, amikor szomjasak, mégsem pusztulnak el (feltéve, ha találnak elegendő ivóvizet). De a sportolókra visszatérve, az is jó módszer lehet, ha hideg vizet öntenek a fejükre, árnyékos helyre vagy belső térbe mennek egy kicsit lehűteni magukat, vagy lezuhanyoznak.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.