Így hat a szervezetre a sugárzás

Rövid és hosszú távon egyaránt súlyos következményei lehetnek az ionizáló sugárzásnak. Laboratóriumi állatkísérletek szerint ráadásul az utódokra is átöröklődhetnek bizonyos betegségek.

Amennyiben az emberi test egésze vagy nagyobb része által elnyelt sugárdózis energiája meghaladja az 1 Joule-t kilogrammonként (ezt nevezzük 1 gray-nek), úgy rövid időn, azaz órákon vagy napokon belül kialakulhat sugárbetegség. A tünetegyüttes szimptómái kezdetben a sejtpusztulás miatt lépnek fel, a későbbiekben pedig a genetikai állományban bekövetkezett mutációk következtében. Ennek tükrében megkülönböztetünk akut, krónikus és késői sugárbetegséget.

A csernobili atomerőmű balesetekor sokakat ért jelentős sugárzás
A csernobili atomerőmű balesetekor sokakat ért jelentős sugárzás. Fotó: iStock

Emellett beszélni kell az úgynevezett teratogén hatás következményeiről is. Ha ugyanis a sugárterhelés az ivarsejteket is érinti, az azokban kialakuló mutációk öröklődő betegségekhez vezethetnek. Mindazonáltal ezt a hatást egyelőre csak állatkísérletekben igazolták, a történelem eddigi atomkatasztrófái során sugárterhelésnek kitett emberek utódaiban nem növekedett meg az öröklődő betegségek gyakorisága.

Ami a gyógyulási, túlélési esélyeket illeti, meghatározó tényező a sugárdózis mértéke. A csernobili baleset során például 21 tűzoltót ért 6-16 gray sugárzás, közülük pedig csak egy maradt életben. További 22 sérült közül, akik 4-6 gray sugárzással érintkeztek, 15 főt tudtak megmenteni, míg a 2-4 gray terhelésnek kitett 50 főből csak egy veszítette életét, ő is a súlyos termikus bőrégés miatt. Általánosságban elmondható, hogy az egész testet érő 3-4 gray terhelés kellő orvosi ellátás hiányában az érintettek felénél 60 napon belül halálhoz vezet.

Milyen tünetekkel jelentkezik a sugárbetegség? Hogyan kezelhető a veszélyes állapot? Miért téves a sugárfertőzés kifejezés? Mi történik, ha csak egy adott testrészt ér a sugárzás? Minderről bővebben olvashat Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében ide kattintva .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.