Tizenöt oldalas dokumentumban foglalta össze a főváros felelős újraindításához szükséges lépéseket Karácsony Gergely főpolgármester. A Budapest Restart nevű javaslatcsomagban a főpolgármester hangsúlyozza: a védezekés második szakaszában olyan eszközöket kell találni, amely hosszabb távon is fenntartható és amelyek mellett az élet a lehető legjobban hasonlít a megszokotthoz. A főváros fokozatos újranyitását úgy kell megszervezni, hogy a járvány újbóli "belobbanására", esetleges szezonális visszatértére is reagálni lehessen.
A hétköznapok korábban megszokott rendje az alábbi feltételek teljesülése esetén állhat helyre:
- Az új fertőzöttek száma alacsony szinten stabilizálódik;
- A tesztelés tömeges és folyamatos, ezek adatai nyilvánosak és alátámasztják az újranyitás lehetőségét;
- Felépülnek a szükséges egészségügyi tartalékkapacitások, és senki nem eshet el olyan ellátástől, amelynek elmaradása maradandó egészségromlást okozna;
- Továbbra is fegyelmezetten betartja a lakosság az ismert biztonsági intézkedéseket (higiéniai intézkedések, száj- és orrvédő eszközök viselése, távolságtartási szabályok).
Ahhoz azonban, hogy a fővárosban biztonságosan újra lehessen indítani a korábban megszokott életvitelt, a főpolgármester szerint az alábbi lépések mentén kell haladni.
Önkormányzatok bevonása, világos tájékoztatás
A kormány szorosabban működjön együtt az önkormányzatokkal, egyértelmű tájékoztatást kaphasson minden település a szükséges intézkedések meghozásához.
A tömeges tesztelés adatainak nyilvánossága
Fontos a legnagyobb rizikófaktorú csoportoknak, például az ország összes idősotthonának, a kórházi és egészségügyi dolgozóknak, a szociális ellátásban dolgozóknak és a hajléktalanoknak a tesztelése. A vizsgálatok eredményének nyilvánosságra hozatala is elengedhetetlen a megfontolt újranyitás tervezéséhez.
Új szabályok az egészségügyi és szociális ellátórendszerben
A betegség enyhébb tünetei esetén is betegszabadságra kell mennie a dolgozónak, ebben pedig az államnak is támogatnia kell a kieső bér pótlásával. A kórházakban és az idősotthonokban a folyamatos szűrést és a szigorú látogatási tilalmat az egyéb korlátozások enyhítésekor is fenn kell tartani.
Továbbra is fontos a távolságtartás
Munkakezdéskor és a munka befejezésekor a legzsúfoltabb a belváros, ezért a kormánynak érdemben vizsgálnia szükséges a rugalmas munkaidő bevezetésének/előírásának lehetőségét, hogy a munkavállalóknak ne egyidőben, hanem időben is elnyújtva kelljen használniuk a közösségi közlekedést. Az otthoni munkavégzést alapvető munkavállalói jogként szabályozhatná a kormány. Az iskolák újranyitását is kellő rugalmassággal kell tervezni, hogy a zsúfoltságot elkerülhessük.
Biztonságos vendéglátás
A vendéglátóhelyek, kiskereskedelmi egységek újranyitásának szabályait a biztonságos távolságtartás követelményeihez kell igazítani. Ennek fontos része, hogy a vendégeket ne csak zárt térben szolgálják ki, de minél több terasznak is helyet biztosítsanak. Az olyan vendéglátóhelyek, amelyek ilyen lehetőséggel nem rendelkeznek, a város bizonyos köztereit is használhatják majd.
Az arc eltakarásának szabályai
A maszkok viselése, illetve az arc eltakarását több helyszínre ki kell terjeszteni. A vendéglátóhelyek újranyitásának feltétele a személyzet kötelező maszkviselése. A játszóterek újranyitása esetén pedig a felnőttek számára érdemes előírni az arc eltakarását.
Újraszervezett közlekedés
A járvány a közlekedési szokásainkat is megváltoztatta, a jelenleginél nagyobb autós forgalmat azonban a főváros már nem bírna el. Kerékpáros sávok kijelölése, új sétálóövezetek kialakítása és a tömegközlekedés finanszírozási módjának átalakítása jelenthet megoldást.