Így őrizze meg az egészségét karácsonykor!

Az öröm ünnepe könnyen átváltozhat egy keserű estévé az ügyeleten, főleg ha nem tartunk be bizonyos szabályokat. Nem árt előre felkészülni! Ön tudja például, mi a teendő égési sérülés, áramütés esetén?

Irány a pláza!

Az első lépés minden bizonnyal az ajándékok, dekorációk és az ünnepi ételek beszerzése. Mindegy, hogy kisebb piacra vagy a város legnagyobb bevásárlóközpontjába megyünk, valószínűleg nagy tömegre kell számítanunk. A tömegben pedig könnyebben terjednek a fertőző betegségek is! Legyen nálunk (a táskában vagy a kabátzsebünkben) víz nélkül használható kézfertőtlenítő zselé, és használjuk is ezt gyakran! A kéz tisztán tartás az egyik legjobb módszer arra, hogy elkerüljük a betegségeket! Az immunrendszerünket megerősíthetjük vitaminokkal, ásványi anyagokkal - együnk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, és ha úgy döntünk, hogy kérjük az influenza elleni oltást, akkor azt már december első napjaiban adassuk be magunknak!

Sajnos, az ünnepek előtti hajszoltsággal többen megpróbálhatnak visszaélni, hiszen tudják, az emberek ilyenkor hajlamosak figyelmetlenebbül költekezni. Sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, ha figyeljük a fogyasztóvédelem híradásait és ellenőrzött helyről szerezzük be az élelmiszereket, az égősorokat és az ajándékokat!

Gyertyaláng és csillagszóró

Nincs is szebb, mint körbeállni a feldíszített fát, meggyújtani a csillagszórót vagy a gyertyákat - azonban ennek is megvannak a maga veszélyei! A konyhai sütés-főzés, a gyertya és a csillagszóró egyaránt okozhatnak kisebb-nagyobb égési sérüléseket. Ezek ellátásánál az elsődleges szempont, hogy minél előbb elkezdjük az érintett testfelület hideg vizes hűtését. A hideg víz megakadályozza a szövetek további károsodását és némiképp a fájdalmat is enyhíti! A hűtést az érintett testfelülettől függően 10-15 percig végezzük. Ezt követően minden esetben használjunk fertőtlenítőt - nem is gondolnánk, de az égési sérüléseknél gyakran lép fel fertőzés. A sebet fedjük steril kötszerrel és ha szükséges, irány az ügyelet!

Természetesen azt mondani sem kell, hogy sem gyertyát, sem csillagszórót ne hagyjunk felügyelet nélkül! Az égő gyertya mindig legyen szem előtt, és lefekvés előtt vagy ha hosszabb időre kimegyünk a szobából, valamennyit fújjuk el. A gyertyákat olyan helyre tegyük, ahol a háziállatok és a gyerekek nem érik el őket, és távol vannak bármilyen könnyen gyulladó tárgytól, dekorációtól.

Fúrás-faragás és egyéb díszítő műveletek

Élő fa vásárlása esetén csak frisset válasszunk, ám azt is tartsuk vízben és minél távolabb a fűtőtesttől vagy a kandallótól. Ha a műfenyő mellett döntünk, mindenképpen tűzálló fajtát válasszunk, amely jóval ellenállóbb a hőnek. Ha gyerekekkel együtt díszítjük a fát, ne használjunk éles, nehéz vagy törékeny díszeket, se olyat, amely valamilyen cukorkára, egyéb ételre hasonlít, vagy apró részeket tartalmaz! Ezek ugyanis a kelleténél többször végezhetik a kicsik szájában...

A karácsonyfa talpba faragása bizony férfimunka. Azonban nem biztos, hogy fel vagyunk rá készülve! Karácsonyfát faragni konyhakéssel, csavarhúzóval vagy éppen vésővel nem a legszerencsésebb dolog - főleg nem ha az még életlen is. Nem csoda, ha a nagy művelet közben valamilyen sérülést szenvedünk. Vegyük komolyan a legkisebb sérülést is! Ne kapkodjunk! A vérző sebet lehetőleg ne tegyük folyó víz alá, mert a víz gátolja a véralvadást. Tisztítsuk meg a seb környékét fertőtlenítővel átitatott, steril lappal. Erősebb vérzésnél ültessük vagy fektessük le a sérültet, nyomjunk steril kötszert a sebbe néhány percig. Ezt követően fertőtlenítsük, majd helyezzünk rá nyomókötést.

Ha égősorokat is bevetünk otthonunk díszítése során, mindenképpen biztonságos helyről szerezzük be azokat, és mindenképpen nézzük át, mielőtt elkezdenénk felrakni azt a fára - még abban az esetben is, ha újonnan vettük ki az égőket a dobozból! Ha sérülést fedezünk fel rajtuk, dobjuk ki a készletet (vagy ami még praktikusabb, próbáljuk meg kicseréltetni). Ellenőrizzük le a hosszabbítókat is, kültérre csak olyan világítást használjunk, amely alkalmas erre, és mindenképp földelt konnektorba csatlakoztassuk a vezetékeket.

Vendégségek idején

A rengeteg ínycsiklandó falat, édességek és különböző italok könnyen megterhelhetik az emésztőrendszerünket. Inkább többször keveset együnk, csipegessünk, ne pedig naponta egyszer tömjük tele magunkat! Részesítsük előnyben a zöldséges ételeket, kerüljük a zsíros húsokat és édességeket - természetesen ezekről sem kell lemondani, mindössze a helyes arányokat tartsuk be. Étkezések után fordítsunk figyelmet a pihenésre is.

A krónikus betegek gondoskodjanak a gyógyszereikről, azokat ne felejtsék a vendégségbe is magukkal vinni! Náluk nagyon fontos odafigyelni arra, hogy a rendszeresen szedett gyógyszereiket időben bevegyék, és ha szükséges, vegyék figyelembe az elfogyasztott étel mennyiségét, minőségét is. Különös figyelmet érdemelnek a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők. Ugyan a magas vércukorszint csak lassan, több nap alatt alakul ki és kezdeti stádiumban enyhe tüneteket okoz, addig a túlzásba vitt inzulin hirtelen csökkentheti a vércukorszintet, amely akár eszméletvesztéshez is vezethet. A hirtelen felszökő vérnyomás kezelésére legpraktikusabb, ha magasabb helyre ültetjük a bajba jutottat, ahonnan lábait lefelé tudja lógatni.

Az ünnepi étkezések kapcsán is érdemes néhány szempontot figyelembe vennünk. Ne feledjük, a baktériumok jelen vannak a nyers élelmiszerekben, így a húsokat jól süssük át, a nyers gyümölcsöket és zöldségeket pedig alaposan mossuk meg. Ünnepi alkalmakkor a tipegők könnyebben kaparinthatnak meg számukra nem megfelelő, sőt veszélyt jelentő ételeket, mint a pattogatott kukorica, sós mogyoró, kemény cukorka. Ezek az ételek sajnos igen könnyen bekerülhetnek a légutakba!

A büféasztal gondot okozhat az ételallergiában szenvedő gyermekek számára, hiszen saját maguk nem mindig tudják eldönteni, mit ehetnek és mit nem. Érdemes már a menü tervezésekor figyelembe vennünk, előre jeleznünk, mit nem ehetnek, majd az étkezésnél segíteni a gyermeket a megfelelő étel kiválasztásában. Ha diétázunk, speciális hozzávalókra van szükségünk, ezt ne féljünk jelezni a vendéglátóknak!

Az ünnephez hozzátartozik, hogy a felnőttek alkoholt fogyasztanak, ügyeljünk arra, hogy alkoholtartalmú italainkat a gyermekek számára elérhetetlen helyen hagyjuk. Sajnos előfordulhat alkoholmérgezés is, ha a meggondolatlanul az asztalon felejtett alkoholtartalmú koktélokat a gyerekek megkóstolják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúlon (főként annak nyugati, délnyugati felén) és az Alföldön csak lassan, fokozatosan zsugorodik a ködtakaró, ezeken a tájakon többfelé egész nap borult, párás, ködös maradhat az idő. Az ország egyéb részein ugyanakkor derült, napos idő várható. Csapadék nem valószínű, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös részeken ennél több fokkal hidegebb lehet. Fronthatásra ma nem kell készülni.