Influenza, Covid, nátha, RSV – tippek, hogy ne döntsön ágynak

Hétről hétre egyre többen fordulnak orvoshoz különféle légúti fertőzések miatt. Virológus mondta el az Indexnek, hogyan tudunk ezek ellen leghatékonyabban védekezni.

A felsőlégúti megbetegedések szezonjában nehéz eldönteni, hogy mi okozza a náthaszerű tünetek mellett a lázat és a levertséget. A koronavírus-járvány árnyékában nem sokan gondolnak az influenzára, pedig az a rizikócsoportokra nézve már veszélyesebb lehet a most terjedő omikron-variánsnál mondta el az Indexnek Tóth Sándor virológus.

nátha, tüsszögés, köhögés, orrfolyás, influenza, meghűlés, koronavírus, Covid, RSV
A felsőlégúti vírusok mind hasonló panaszokat okoznak. Fotó: Getty Images

A tünetek csak kicsit térnek el

Az influenza elleni vakcinát a rizikócsoportba tartozóknak még most is érdemes beadatniuk a szakember szerint. A fokozottan veszélyeztetettek közé tartoznak a krónikus betegek, a 60 év felettiek, a legyengült immunrendszerrel rendelkezők, a szervátültetettek és az onkológiai kezelés alatt állók, számukra térítésmentesen elérhető az oltóanyag. Tóth Sándor megjegyezte: az influenza szövődményeként akár tüdőgyulladás is felléphet, ezért már a megszelídült koronavírusnál súlyosabb megbetegedést okozhat.

A hideg hónapokban sokan küzdenek felsőlégúti betegségekkel. De miért épp télen, mikor a kórokozók egész évben jelen vannak? Itt a tudomány válasza.

A virológus elmondása szerint nehéz egyértelműen megmondani, melyik vírus állhat a háttérben, hisz az RSV, a nátha, a koronavírus és az influenza is mind hasonló tünetekkel jár. A náthánál jellemzően nincs láz, vagy ha van, az egy-két nap után el is múlik, ha azonban a testhőmérséklet tartósan meghaladja a 38 fokot, akkor valószínűleg influenza okozza a megbetegedést, és az ehhez társuló ízületi fájdalom is erre utal. A most domináns Covid-variánsnál is ritkán fordul elő hőemelkedés. Száraz köhögéssel jár mindegyik, a nem színtelen váladék felszakadása már bakteriális szövődményre utalhat, az antibiotikum csak ez utóbbira jelenthet megoldást. 

Néhány jótanács

A szakember hozzátette: szinte mindegy, melyik váltotta ki kezdeti panaszainkat, a vírusokat csak saját immunrendszerünk képes legyőzni. Az oltóanyagok ezt támogatják, de ettől még megfertőződhetünk. Néhány tanácsot azért megosztott az olvasókkal, hogyan előzhetik meg a bajt:

-        Viselj maszkot!

-        Tartsd be az alapvető higiéniai szabályokat, rendszeresen moss kezet alaposan!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

-        Étkezz vitamindúsan, fogyassz bőségesen folyadékot!

-        Mozogj rendszeresen!

-        Kerüld a cigarettát és az alkoholt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.