Ázsiában 4,2 milliárd ember van kitéve az Egészségügyi Világszervezet biztonságosnak mondott határértékeit meghaladó légszennyezésnek, és a világon az első helyet India vette át Kínától - írja az infostart.hu.
A világ legnagyobb demokráciájának nevezett országban a lakosok 40 százaléka ötször akkora légszennyezésnek van kitéve, mint amit az Egyészségügyi Világszervezet még biztonságosnak tart. A Lancet orvostudományi szaklapban megjelent tanulmány szerint csak tavaly 1 millió 240 ezer indiai halálát okozta légszennyezés.
A légszennyezésről szóló tanulmányokat az indiai kormány általában elutasítja: Harsh Vardhan környezetvédelmi miniszter például azt állította, hogy a halálozások jelentős részét már létező egészségügyi problémák okozták, az országnak pedig saját tanulmányokat kell folytatnia.
Felmérések szerint egyébként a szennyezést egyrészt a járművekből szálló kipufogógázok tartalma, az építkezések nyomán felszálló por és a száraz növényzet elégetése okozza. Emellett az, hogy az indiai kormány vonakodik elismerni a probléma súlyosságát , arra utal, hogy nem akar fellépni a nagy szennyezők, például az autóipar, a kis és közepes méretű iparvállalatok, az energiatermelők, az építkezési cégek és a gazdák ellen.
Az állandó szennyezésre csak rátesz egy lapáttal, amikor novemberben több millió, Punjab és Haryana állambeli gazda az aratás után elkezdi égetni a rizsszalmát.