Jégre ne menjen

Téli időszakban is eljön az ideje egy kis lazításnak, pihenésnek. Ilyenkor sok család felkerekedik és elindul téli üdülésre. De vajon mi legyen a kicsikkel?

Először is: egész kis csecsemővel ne induljunk el téli kirándulásra.

Egyéves kor körül már mehet a kicsi a családdal telelni. Vele kiránduljunk, sétáljunk, a téli sportok még nem ajánlottak, hiszen ilyenkor teszi meg az első lépéseket segítség nélkül, és kezd önállóan járni. De micsoda örömet szerezhetünk, ha enyhe lankákon szánkózunk, de mindig úgy, hogy valaki ül a kicsi mögött, és szorosan fogja. Aztán ülőszánkóban is húzogathatjuk, csak legyen biztonságosan bekötve a csöppség. De a későbbiekben se engedjük egyedül lecsúszni a gyereket szánkóval, hiszen annak irányítása, leállítása nem könnyű feladat. Másik közkedvelt téli sport a síelés. A sílécet csak akkor lehet a gyerek lábára adni, ha az már száz százalékos biztonsággal tud járni. Két-háromévesnél próbálkozhatunk, ha jól síelünk vagy van oktatónk. De ez inkább csak játék, arra jó, hogy a kicsi velünk van a jó levegőn, és utánozgatva a "nagyokat", rááll a sílécre, s egy kicsit csúszkálgat is - az apró dombon. Mert a meredek lejtő szóba sem jöhet.

Krém az arcra, a kézre

Oda kell figyelni arra, hogy a magas hegyekben, a hófedte lankák közt olyan erős a napsütés, mint nyáron a vízpartnál. Ezért a szabadon levő arcocskákat fényvédő krémmel kell bekenni. Az erős fény a hóról visszaverődve nem csak a felnőttek, de gyerekek szemét is zavarhatja, jó ha erre is gondolunk. Az öltözködésre is oda kell figyelni, olyan ruhát kell a picikre adni, ami vízálló. Ennek persze nem feltétlenül kell síruhának lenni. Megteszi egy kényelmes vízhatlan overall. Ebben legyen akkor is, ha szánkózik, ha korcsolyázik, ha hógolyót gyúr, ha hóembert épít. A korcsolyázás örömeit is élvezhetik az apróságok, ha már biztosan állnak a lábukon. Egyedül ne engedjük a kisgyermeket a jégre! Vigyázzunk, mert az egyensúlyérzéke még nem tökéletes. Az óvatosság azért is különösen fontos, mert a gyorsan korcsolyázók a hirtelen útjukba kerülő kicsiket nem biztos, hogy ki tudják kerülni.

A hidegben arra is oda kell figyelni, mikor vihetjük ki az apróságokat. A kemény mínuszokban a csecsemővel maradjunk a szobában, a nulla fok körüli hőmérséklet a legideálisabb a sétákra. Mínusz öt fok alatt már nagyon hideg van, a kisgyerekkel csak rövid ideig legyünk a szabadban. Előfordul, hogy a nagy hidegben a kicsik arcát, kezét megcsípi a fagy. Ilyenkor olyan lesz a bőre, mintha megégette volna. Piros folt keletkezik, ami a melegben is megmarad. Napok alatt múlik el.

Estére majd kifárad

Figyeljünk az öltöztetésre! A kézre meleg kesztyűt, lehetőleg egyujjasat, a lábra meleg csizmát, cipőt adjunk. Ha jár a gyerek, már olyan legyen a cipő, ami nem ázik be. Se a kesztyű, se a csizma ne legyen szűk.

A téli kirándulások, a friss levegő, az aktívabb mozgás kifárasztja a gyermeket. Ilyenkor általában többet és mélyebben alszik, mint máskor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra