A Pfizer és a BioNTech vállalat a napokban hozta nyilvánosságra, hogy a most lezárult humán klinikai vizsgálati adatok szerint az omikron variáns elleni emlékeztető oltás (booster) jóval erősebb immunválaszt vált ki, mint az eddig használt Pfizer-BioNTech vakcina - számolt be róla a CNBC oldala.
A klinikai tesztelés során a harminchat 55 évnél idősebb résztvevő szerveztében a frissített vakcina hatására körülbelül négyszer annyi antitest termelődött a BA.5 alváltozat ellen, mint a kontrollcsoportot alkotó, azonos korcsoportba tartozó résztvevőknél, akik a régi vakcinát kapták emlékeztető dózisként.
A 18 és 55 év közöttieknél a hatékonyság még jobbnak bizonyult: szervezetükben 9,5-szer több BA.5 alváltozat elleni antitest volt jelen, mint az oltás előtt - derült ki az eredményekből.
A Pfizer és a BioNTech októberben közölte az első humán klinikai vizsgálati adatokat, amelyek azt mutatták, hogy az omikron elleni booster erősebb immunválaszt vált ki, mint a régi vakcina. A Columbia és a Harvard Egyetem azonban két, egymástól független, kis tanulmánya ezt kétségbe vonta: ezek szerint a régi és az új emlékeztető oltások is nagyjából ugyanannyira bizonyultak hatékonynak az omikron BA.5 alváltozata ellen.
Miért jobb a bivalens vakcina?
Ahogy arról korábban írtunk, a Pfizer-BioNTech frissített emlékeztető oltása ugyanúgy mRNS-alapú, mint a korábbi oltóanyag, de bivalens, vagyis kétkomponensű. Ami azt jelenti, hogy nem csak az omikron variáns egyik alváltozata ellen véd, hanem a 2019-ben Kínában felbukkant eredeti vírustörzs ellen is.