Jönnek a betegséget terjesztő szúnyogok

"A klímaváltozás jelenti a legnagyobb és legátfogóbb fenyegetést a globális egészségbiztonságra" - figyelmeztet Colin J. Carlson, a washingtoni Georgetown Egyetem doktorandusza. A szakértők szerint az évszázad végéig világszerte egymilliárd ember válhat a betegségterjesztő szúnyogok új áldozatává a globális felmelegedés miatt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a bolygó leghalálosabb állatai közé sorolja a szúnyogokat, mivel az általuk hordozott betegségek évente emberek millióinak életét követelik.

A közelgő jövő veszélyei

Az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog is hordozója lehet a dengue-, a zika- és a chikungunyavírusnak, valamint még mininum 10-12 más betegségnek. Ez a tény pedig a kutatók szerint komoly fenyegetéssé válhat a következő ötven évben.

szúnyog, fertőzés, fertőző betegségek, vírus, globális felmelegedés
Egyes szúnyogok veszélyes vírusokat hordoznak. Fotó: 123rf

"A szúnyogok csupán a probléma egy részét képezik, ám a 2015-ben Brazíliában kirobbant zikajárvány után komolyan aggódunk, hogy mire számíthatunk a jövőben" - emelte ki Carlson. A szakember azt tanulmányozta munkatársával, Sadie J. Ryan-nel, hogy mi történne, ha a két leggyakoribb, betegségeket terjesztő szúnyog a globális átlaghőmérséklet változásaival összhangban mozogna évtizedeken keresztül.

Elterjedhet a dengue-láz

A szakemberek szerint az éghajlatváltozás által legsúlyosabban érintett térségekben - beleértve Nyugat-Afrikát és Délkelet-Ázsiát - az ázsiai tigrisszúnyogok populációjának komoly visszaesése várható. Viszont ha egy régió túlságosan felmelegszik ahhoz, hogy a dengue-láz terjedni tudjon, akkor ott más, de ugyanolyan súlyos fenyegetésekre is lehet számítani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A globális felmelegedés a világ csaknem teljes népességére rászabadíthatja a veszélyes betegségeket terjesztő szúnyogokat. "Ezek a betegségek, amelyekre úgy gondolunk, mint szigorúan a trópusi területekre korlátozódó betegségekre, már most felütötték a fejüket az olyan számukra kedvező éghajlatú területeken, mint például Florida, mivel az emberek szerte a világba eljuttatják a különböző kórokozókat" - magyarázta Ryan.

Európa, Észak-Amerika és a trópusok magasan fekvő területei eddig túl hűvösek voltak a vírusoknak. Most azonban új betegségekkel, többek között a dengue-lázzal kell szembenézniük az ott lakóknak - fűzte hozzá Carlson.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra