Káros a Földnek a tehenek szellentése?

Sokak szerint komoly problémát okozhat az a gázmennyiség, ami az állatokból jön. De tényleg a szellentésük miatt kell a legjobban aggódni?

Egyik cikkében egy népszerű klímaváltozási közhely igazságtartalmát boncolgatta az Index : arról írt, vajon tényleg olyan káros a Földre nézve a tehenek szellentése - mivel az állatok telelövik a légkört üvegházhatású gázzal, ezzel gyorsítva a globális felmelegedést -, mint ahogy azt sokan állítják.

Mennyire káros a Földünknek a tehenek szellentése?
Mennyire káros a Földünknek a tehenek szellentése? Forrás: 123rf.com

Nem is a szellentés a bűnös

A kérődző állatoknak általában, így a szarvasmarháknak is négy gyomra van. Ebből az első a 150-200 liter űrtartalmú bendő; minden, amit az állat megeszik, először ide kerül, és itt indul meg különféle baktériumok segítségével az előemésztés, az erjedés. A folyamat gázokat termel, hidrogént, majd metánt, amik nagyrészt az emésztőcsatorna be- és kijáratán távoznak.

Óriási problémákat okozhat a klímaváltozás A klímaváltozást tényleg komolyan kell venni, jól mutatja ezt az az ijesztő adat, amiről cikkünkben írtunk. Részletek itt !

Vagyis a valódi probléma nem a szellentéssel, hanem a böfögéssel van, ettől persze a nagy mennyiségű metán kibocsátása továbbra is az állatok számlájára írható. És bár egy teljesen természetes dologról beszélünk, valóban komoly hatása lehet: az ENSZ becslése szerint az összes üvegházhatású gáz légkörbe juttatásának 14,5 százalékáért felel az állattenyésztés, és azon belül a legnagyobb forrás a szarvasmarhák böfögése.

Több megoldás is lehetséges

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A böfögés által okozott károkat kutatások szerint többféleképpen is csökkenteni lehet:

  • génmódosítással hosszú távon a felére lehetne csökkenteni a tehenek metánkibocsátását;
  • szintén ilyen hatása lehet annak, ha fokhagymát adnak a takarmányhoz,
  • illetve akkor is, ha hínárt.

Az azonban, hogy a Földünk szempontjából mennyire szerencsések ezek a megoldások, egyelőre még kérdéses: alaposan meg kellene vizsgálni, hogy a fokhagyma , illetve a hínár termelése és szállítása mekkora környezeti terheléssel jár, de szintén lényeges, hogy a folyamatok mennyi pénzt emésztenének fel, olvasható a cikkben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.