Erőszakkal kerültek a zárt osztályra, most kártérítés járhat nekik

Kötelező gyógykezelés, zárt osztály – az Alkotmánybíróság döntése szerint bizonyos esetekben kártérítés járhat azoknak, akiket belekényszerítenek.

Eddig még bocsánatkérésre sem számíthatott, akit pszichés nehézségei miatt zárt osztályra vittek, kötelező gyógykezelését pedig indokolatlanul rendelték el, holott ezt csak legvégső esetben lenne szabad alkalmazni. Nemrég azonban döntés született arról, hogy törvényben kell szabályozni a kártalanítást ilyen esetekben – írja az rtl.hu. Októberben döntött erről az Alkotmánybíróság.

zárt osztály, kórház, pszichiátria
Volt, akit akarata ellenére tartottak bent, pedig ezt csak legvégső esetben szabadna megtenni. Fotó: Getty Images

Súlyosan korlátozzák a szabadságukat

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy futószalagon, automatikusan rendelik el a pszichés problémákkal küzdő emberek zárt osztályon való elhelyezését úgy, hogy szinte egyáltalán nem érvényesülnek azok a fontos törvényi garanciák, amelyek a súlyos szabadságkorlátozás szükségességét alátámasztanák. 

Ha valaki kötelezően zárt osztályra kerül, ott begyógyszerezhetik, lekötözhetik, elvehetik a telefonját, eltilthatják attól, hogy találkozzon bárkivel, és harminc napig bent tarthatják. Ez az intézkedés rendkívül súlyos, sérti az érintett méltóságát és a személyes szabadsághoz való jogát, de a kínzás és az embertelen bánásmód tilalmába is ütközhet – mondta el a portálnak Boros Ilona, a TASZ Egyenlőségprojektjének vezetője.

Csak legvégső esetben szabadna alkalmazni

A szakértő ugyanakkor arra is rámutatott, hogy Magyarországon lényegében nincs olyan, a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménynek megfelelő ellátórendszer, amelyben az emberi méltóságot, önállóságot megőrizve tudnának az emberek gyógyulni, otthonukból bejárva, közösségben, komoly támogatás mellett. A zárt osztályi kezelés segítséget jelenthet, ha az érintett közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít, sürgősségi szempontból megoldja, hogy ne ártson magának vagy másoknak, de hosszabb távon nem segítség: ha kiengedik anélkül, hogy állandó bejárós ellátást tudnának neki nyújtani, jó eséllyel visszaesik, és újra bekerül.

A kötelező gyógykezelést csak annak lenne szabad elrendelni, aki nem látja be, hogy segítségre van szüksége, ezért elmenekülne – hangsúlyozta Boros Ilona. A szakértő arra is rámutatott: a kötelező gyógykezelésnek alávetett, pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek számára nehezebb az érdekeik érvényesítése, sokan ugyanis félnek tőlük. Nem könnyű megértetni, de nekik is joguk van ahhoz, hogy tiszteletben tartsák személyiségi jogaikat, szabadságukat, és csak a legutolsó lehetőségként alkalmazzanak velük szemben ilyen súlyos kényszerintézkedéseket – emelte ki a szakértő.

Már az egyetemi felvételin tudta, pszichiáter lesz, munkája később ezerfelé ágazott. Igazságügyi szakértőként foglalkozott hírekbe is bekerülő esetekkel, de azt mondja: a két lépés távolság miatt könnyebb azokkal megbirkózni, mint a praxisban segíteni a pácienseknek. Dr. Vizi János pszichiáter, igazságügyi pszichiáter szakértővel beszélgettünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra