Kell-e félnünk egy ukrajnai atomkatasztrófától?

Korlátozott hatása lenne csupán Magyarországon egy esetleg ukrajnai atomerőmű-balesetnek, egészségügyi következmények nélkül - véli Aszódi Attila mérnök, a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára.

Mennyire biztonságos ma Csernobil , függetlenül az orosz megszállástól?

"Az erőművek néhány 10 kilométeres körzetén belül maradna az a hatás, ami ténylegesen egészségügyi szempontból releváns, messzebbre elterjedhet a sugárzást, de olyan alacsony koncentrációban, hogy annak egészségügyi következménye Magyarországon nem lenne" - fogalmazott Aszódi az InfoRádiónak nyilatkozva . Az ukrajnai háború során az orosz haderők immár a világ egyik legnagyobbjának számító zaporizzsjai, valamint a nem működő csernobili atomerőművet is elfoglalták. A kialakult helyzet miatt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is aggodalmának adott hangot a közelmúltban.

Csernobil, atomerőmű
Az ukrajnai háború során a csernobili atomerőmű is orosz katonák kezére került. Fotó: Getty Images

A szakember felhívta a figyelmet, hogy az Ukrajnában ma működő atomreaktorok más, biztonságosabb technológiával üzemelnek, mint amelyet az 1986-ban súlyos katasztrófa centrumává vált csernobili erőműben alkalmaztak. Egyfelől a modern üzemekben nem történhet olyan reaktormegszaladás, mint amely negyed évszázada robbanást okozott, másfelől a mostani reaktorokban nincs grafit, ennélfogva grafittűz sem alakulhat ki. Utóbbi nagyban hozzájárult a csernobili sugárzás hatalmas területen, Európa-szerte történő elterjedéséhez.

Aszódi szerint egy esetleges ukrajnai atombaleset esetén Magyarországon is mérhetővé válna a radioaktivitás emelkedése, de ez nem érne el olyan mértéket, amely veszélyt jelentene a hazai lakosságra. Ezzel együtt az országnak van saját nukleárisbaleset-elhárítási rendszere, azaz nem lennénk teljesen felkészületlenek egy súlyos baleset esetén sem. Szükség esetén ugyanúgy operatív törzsek alakulnának, mint ahogy azt a koronavírus-járvány kapcsán is láthattuk. Emellett területi irányító testületeket hoznának létre, illetve a katasztrófavédelem, a rendőrség és más hivatalos szervek is részt vennének a lakosság védelmében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.