Szentes Tamás példaként említette, hogy javult a helyzet a clostridium difficile fertőzések vonatkozásában. Ebben jobbak a mutatóink, mint amilyenek például Finnországban vagy Németországban - jegyezte meg, hozzátéve: ez nem azt jelenti, hogy nincs hova fejlődni. Elmondta, hogy tavaly ezzel kapcsolatban kiadtak egy módszertant, és vélhetően ennek hatására harmadára csökkent az ilyen kórházi fertőzések és az ehhez kapcsolódó járványok száma.
A helyettes államtitkár kiemelte továbbá, hogy a fertőzések megelőzésére, például a kézhigiénés szokásokra módszertanokat dolgoztak ki, voltak infrastrukturális fejlesztések és intézményi ellenőrzések is. Szentes Tamás azt is elmondta, hogy a kézhigiénére vonatkozó értékelési rendszerben az elmúlt években egyre több intézmény került jó vagy kiváló kategóriába.
Azt is megemlítette: jelentős problémát jelent, hogy az utóbbi években egyre több a kórházakban a súlyos beteg. Hozzátette: az orvostudomány már ott tart, hogy olyan csecsemőket is életben tud tartani, akiket korábban elvesztettek volna. Az ilyen esetekben viszont nagyobb a kockázata egy-egy kórházi fertőzésnek, amelynek lefolyása súlyosabb, akár fatális is lehet.