A nagy népszerűség arra késztette az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatalt (FDA), hogy kicsit jobban utánajárjon, mit is tartalmaznak pontosan ezek az anyagok. Nem azért, mert a szakértőik attól tartanak, hogy nem biztonságosak, hanem a mostanában egyre gyorsabb és szélesebb körű elterjedésük miatt előre tudni akarnak e szerek esetleges mellékhatásairól.
A ma is széles körben elterjedt kéztisztító anyagok közül a legrégebb óta a szappant használjuk, amit tiszta vízzel öblítünk le a művelet végén. A többnyire jelentős mennyiségű alkoholt is tartalmazó kézfertőtlenítőket azonban nem öblítjük le használat után, tehát bármilyen más, benne lévő vegyi anyag ott marad a kezünkön, az alkohol elpárolgása után.
Ezek azok az anyagok, amelyekről az FDA többet szeretne tudni, attól tartva, akadhat köztük olyan, amely káros lehet az egészségre.
A WHO hivatalos kézmosási útmutatója mindenesetre még nem az ilyen termékek széleskörű civil használatával számol. Mindenestre e tanácsokat megfogadva az emberek biztosak lehetnek benne, hogy mindent megtettek a kezük tisztaságának megőrzéséért. A tanácsok leegyszerűsítve a következők:
▪ Benedvesíteni a kezet
▪ Kellő mennyiségű szappant venni a tenyerünkre
▪ Összedörzsölni tenyerünket
▪ A jobb tenyérrel átdörzsölni a bal kézhátat és az ujjak közét, majd ugyanezt megismételni fordítva
▪ Összedörzsölni a tenyereket összefont ujjakkal
▪ Átdörzsölni az ujjak felső felületét a másik kéz tenyerével
▪ Összedörzsölni a hüvelykujjakat a másik kéz tenyerével
▪ Összedörzsölni az első ujjbegyeket a másik kéz tenyerével
▪ Leöblíteni és megszárítani a kezeket
Sokan nem tudják, de kézmosás után a kezet szárazra is kell törölni.
Léteznek olyan antibakteriális védőbevonatok, amelyek kizárólag környezetbarát, természetes alapanyagokból állnak, ilyen például a titán-dioxid, amely fotooxidációs tulajdonságának köszönhetően a fény segítségével elpusztítja a kórokozókat.
Forrás: businessinsider.com