Nemcsak a szurkolók, a kiberbűnözők is várják a nagy sporteseményeket, hiszen a futball Eb és az olimpia újabb csalási lehetőségeket nyit meg előttük. A informatikai biztonsági termékeket fejlesztő és forgalmazó ESET szakértői szerint
Ne dőlj be!
Az ESET több megtörtént eseten keresztül mutatja be a kíberbűnözők módszereit, amelyekkel nemcsak magánembereknek, hanem például sportkluboknak is kárt okoznak. Előfordult például, hogy a bűnözők váltságdíjat követeltek azért, hogy visszafejtsék egy angol klub általuk titkosított adatait és helyreállítsák a hozzáférést a számítógépes rendszerekhez.
Az elmúlt években nemcsak futballklubokat, kosárlabda-csapatokat értek világszerte támadások, hanem a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget is. A támadásokkal a személyes, érzékeny egészségügyi adatok mellett bankszámlaszámokat, belépési kódokat, játékosokról szóló információkat, útlevelek és személyi okmányok adatait, szerződések, titoktartási megállapodások és egyéb jogi dokumentumok adatait szerezték meg.
Csizmazia-Darab István, A Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértőjének tanácsai:
- Alkalmazz megfelelő védelmi megoldást az eszközeiden!
- Ne kattints e-mailekben vagy más kéretlen üzenetekben található linkekre vagy mellékletekre!
- Hallgass a józan észre! Ami túl jó ajánlatnak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, az nagy valószínűséggel átverés.
- Csupán egyetlen közösségi bejegyzés kedvelésével vagy megosztásával nem lehet nagy értékű ajándékot nyerni, és a nyereményjátékok során soha nem kérnek pénzt előre a nyeremények átvételéért vagy kezelési költségként.
- A nemzetközi sportszervezetek vagy partnereik nem küldenek helyesírási hibáktól hemzsegő, gyanús linkeket tartalmazó üzeneteket, ezért ha ilyet kapsz, légy óvatos!