Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2019-es adatai alapján évente több mint 700 ezer öngyilkosság történik a Földön, így az összes haláleset mintegy 1,3 százaléka önkezűségre vezethető vissza. Ez több, mint a malária, az AIDS vagy a mellrák okozta halálesetek száma. Korábbi tanulmányokból már kirajzolódott, hogy a hét egyes napjain eltérő arányban oszlik el a befejezett öngyilkosságok aránya, a probléma nagyobb ünnepekhez kötődő kapcsolata ugyanakkor kevésbé egyértelmű, illetve földrajzi szempontból is nagy eltéréseket mutat.
Mint azt a The British Medical Journal közleménye írja, egy nemzetközi kutatócsoport most 26 ország 740 régiójának regisztrált öngyilkosságait vetette elemzés alá friss tanulmányában az 1971 és 2019 közötti időszakból, hogy pontosabb, globálisabb képet kaphassanak a kérdésben. A vizsgálat így összesen 1,7 millió öngyilkossági esetre terjedt ki. Európát a Cseh Köztársaság, Észtország, Finnország, Németország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Svájc és az Egyesült Királyság képviselte a kutatásban.
Veszélyben a férfiak, veszélyesek a hétkezdetek
A vizsgált időszakban Dél-Koreában, Japánban, Dél-Afrikában és Észtországban volt a legmagasabb az öngyilkossági ráta, a Fülöp-szigeteken, Brazíliában, Mexikóban és Paraguayban pedig a legalacsonyabb. Globális léptékben az látható, hogy a férfiak gyakrabban vetnek véget saját kezük által életüknek, mint a nők, ahogy a 65 év alattiak körében is nagyobb arányban jelentkezik a probléma, mint az idősebbek körében.
Ami a hét napjait illeti, a legkockázatosabbnak a hétfő mutatkozik a statisztikai feljegyzések alapján: ekkor regisztrálják az összes öngyilkosság 15-18 százalékát. Ezzel szemben a hétvégék nagyon eltérő adatokat mutatnak attól függően, hogy mely kontinenst vesszük alapul. Észak-Amerika, Ázsia és Európa több országában is csökken az öngyilkossági kockázat a hét utolsó két napján, míg Dél- és Közép-Amerika országaiban, továbbá Finnországban és Dél-Afrikában éppen ellentétes tendencia figyelhető meg. A kutatók szerint a hétfői napok kiemelkedő veszélye mögött a munkahét kezdete és az ahhoz társuló stressz állhat.
Általában véve elmondható, hogy az ünnepek közül minden országban gyakoribbá válnak az öngyilkosságok újév napján, különösen a férfiak körében. A karácsony viszont a hétvégékhez hasonlóan vegyes képet mutat: Közép- és Dél-Amerikában enyhén emelkedik ilyenkor a halálesetek száma, míg Dél-Afrikában és Észak-Amerika, illetve Európa országaiban inkább csökken. A holdújévet ünneplő országok közül Dél-Korában alacsonyabb öngyilkossági kockázat köthető a tavaszünnephez, míg másutt (Kínában és Tajvanban) nem lehet hasonlóan kedvező tendenciát megállapítani. Visszatérve január elsejére: a megnövekedett veszély a kutatók szerint ilyenkor többnyire a megnövekedett alkoholfogyasztáshoz kapcsolódhat.
A kutatócsoport reményei szerint elemzésük segít jobban megérteni, hogyan változik az öngyilkossági kockázat naptári alapon, ami egyben lehetőséget teremthet a megelőzést segítő akciótervek és figyelemfelhívó kampányok sikerességének növelésére is.