Mint azt korábban megírtuk, az Országos Mentőszolgálat sebességkorlátozást vezetett be saját gépkocsivezetői számára. A statisztikai adatok elemzése révén felfedezték ugyanis, hogy az adott útszakaszra vonatkozó sebességhatár 30 kilométer/óránál nagyobb mértékű túllépése már anélkül fokozza a balesetveszélyt, hogy érdemben növelné a sikeres életmentés esélyét. A mentőszolgálat akkori közlése szerint évente mintegy 70 súlyos mentőbaleset történik az országban.
A döntés kapcsán a Népszava hivatalos adatigénylés keretében igyekezett alaposabban feltárni a probléma súlyát. Mint írják, az Országos Mentőszolgálat 1026 mentője évente mintegy 50 millió kilométert tesz meg. Ezek a kocsik 2021-ben 90, tavaly pedig 74 alkalommal voltak érintettek közúti balesetben. Eközben a rendőrségnél 2021-ben 2840, 2022-ben 2418 káreseményt jegyeztek fel. Személyi sérülés 27, illetve 37 esetben történt.
A katasztrófavédelem 775 készenléti járműve tavalyelőtt 89, tavaly 102 balesetben volt érintett. A baleseti kár 10 és 19 esetben érte el az egymillió forintot. Tavaly a tűzoltókat 90 ezerszer riasztottak, kivonulásiak alkalmával pedig összesen 4 millió kilométert tettek meg. „Az adatokból kiolvasható, hogy a mentők 12-szer több kilométert tettek meg a közutakon, mint a tűzoltók, ám így is másfélszer több baleset történt a tűzoltókkal, mint a mentőkkel” – írja a Népszava, hozzátéve, hogy „ezek az adatok ugyanakkor nem magyarázzák meg azt, hogy miért éppen a mentőszolgálatnál korlátozták a kivonuló autók sebességét.”