Számít az orvos neme?
Korábbi tanulmányok már rávilágítottak, hogy a nők nagyobb eséllyel halnak meg szívrohamban , mint a férfiak. Néhány szakértő szerint ennek az lehet az oka, hogy a nőknél a tünetek mások lehetnek, mint a férfiaknál, vagy hajlamosabbak késleltetni a kezelést, sokkal inkább, mint a férfiak. A Harvard Egyetem tanulmánya ugyanakkor egy új magyarázattal szolgál a szívrohamok halálozási arányában jelentkező nemi egyenlőtlenségekre.
A kutatók vizsgálata szerint ugyanis hatása van a kezelés sikerére annak, hogy a pácienst azonos vagy ellenkező nemű orvos kezeli-e. Pontosabban: ha orvosnők kezeltek női betegeket, annak jelentős és pozitív hatása van a túlélésre. A kutatás több mint 500 ezer beteg adatain alapul, akiket szívinfarktussal (akut miokardiális infarktussal - AMI) vettek fel a kórházak sürgősségi osztályára Floridában 1991 és 2010 között. A szívinfarktussal a sürgősségi osztályra érkező és női kezelőorvoshoz kerülő női páciensek körében 5,4 százalékkal kisebb halálozási arányt mutattak ki az átlagnál.
"A legtöbb orvos férfi, a férfi orvosoknak pedig - úgy tűnik - gondot okozhat a női betegek kezelése" - olvasható a jelentésben. A kutatók szerint minél több nőt kezelt egy orvos karrierje során, annál kisebb az esélye, hogy meghalnak a női betegei. Ugyanakkor ez a 22-es csapdája, mivel az összefüggés azt feltételezi, hogy bizonyos számú nőnek meg kell halnia ahhoz, hogy az orvos tanulhasson a hibáiból.
Mivel jelenleg az orvosok többsége férfi, így nem lehetséges, hogy a női páciensek minden esetben női orvoshoz kerüljenek. Ennek fényében a megoldás egyszerű lenne a kutatók szerint: több női orvosra van szükség a sürgősségi osztályokon. "Tekintve a férfi orvosok munkahelyi tanulásának költségét, hatékonyabb lehet a női orvosok jelenlétének növelése" - olvasható a tanulmányban.