"Bár kockázatokkal járt, de a műtét akkor azt jelentette, a legjobbat teszem érte. Nem is gondoltam más választási lehetőségre, meg kellett tennem" - idézi a bbc.co.uk annak a Helena nevű nőnek a visszaemlékezését, aki hat sikertelen in vitro megtermékenyítés után, a hetedik próbálkozásra végre teherbe esett, ám a 20 hetes ultrahangon kiderült, kislánya nyitott gerinc (spina bifida) rendellenességgel fejlődik.
Kilátszott a gerince
"Egy hatalmas seb volt a hátán, és a gerince majd fele kilátszott. Azt mondták, nagy az esély arra, hogy lebénul, inkontinens lesz és folyamatosan szüksége lesz egy söntre, mely a későbbiekben elvezeti majd az agyvizet a koponyájából" - emlékezett vissza Helena, aki érthető módon vigasztalhatatlanul sírt, miközben a lehetséges kimeneteleket magyarázták neki. Mint mondta, elkeserítő volt hallani, hogy az esélye annak, hogy kislánya valaha is járni fog, vagy egyáltalán képes lesz mozgatni a lábát, nagyon-nagyon kicsi.
Néhány napon belül az asszonyt további vizsgálatokra küldték, majd elmondták, jogosult egy különleges műtétre. Terhessége 23. hetében így egy belgiumi szakkórházba került, melyet a brit egészségbiztosítás fedezett. Ott egy közel 25 klinikusból álló orvoscsoport egy komplex műtétet hajtott végre a még a nő méhében lévő magzaton, hogy helyreállítsák a kicsi gerincét, és bezárják a hátán lévő nyílást. "Tudtam, ha nem műtik meg, akkor nagyon más lesz az életminősége" - így Helena.
"Korábban az ilyen rendellenességeket csak a csecsemő születése után tudtuk helyreállítani, mostanra azonban már képesek vagyunk erre a méhen belül is. Ennek jelentősége pedig az, hogy minél hamarabb állítjuk helyre a defektust, annál kisebb sérülést szenved a gerinc" - magyarázta Anna David, a londoni University College Hospital magzatgyógyász professzora. "Ez növeli annak az esélyét is, hogy a gyermek képes legyen járni, valamint, hogy több kontrollja legyen a hólyagja és a belei felett" - tette hozzá. Helena végül három hónappal a műtét után hozta világra Mila (a spanyol milagro, azaz csoda szó rövidítése) nevű kislányát a londoni kórházban. Milának ugyan még mindig van némi folyadék az agyán, de eddig nagyon jó jeleit mutatja a fejlődésnek.
"Tudja mozgatni a lábait és érzi a lábujjait, ez egyszerűen csodálatos" - mesélte érthető lelkesedéssel Helena, aki végtelenül hálás a sebészeknek, mert az operáció nélkül lányára egy teljesen más élet várt volna.
Évente 1500 terhességet érint a nyitott gerinc az Egyesült Királyságban (erre vonatkozó magyar adatok nincsenek), mely egy olyan rendellenesség, ami a gerinc és a gerincvelő fejlődését érinti. Bénulást, bél-, hólyag- és veseproblémákat okozhat. Ha azonban a sebészek meg tudják operálni a magzatot még a méhben a terhesség 22. és 26. hete között, akkor sokkal nagyobbak a gyermek esélyei arra, hogy teljes életet élhessen.