Kitört egy vulkán Izlandon

Kitört egy vulkán Izlandon, 40 kilométerre a fővárostól. Két és fél éven belül ez már a harmadik vulkánkitörés a szigetországban.

Kitört hétfőn egy izlandi vulkán - közölte a szigetország meteorológiai szolgálata, a Vedurstofa.    

A kitörés északnyugatra történt a Litli-Hrútur-hegytől a viszonylag gyéren lakott Reykjanes félszigeten, amely körülbelül 40 kilométerre délnyugatra található a fővárostól, Reykjavíktól

A Vedurstofa szerdán jelentette, hogy több mint 1800 kisebb földrengést regisztráltak a Fagradalsfjall vulkán térségében, ezek közül a legerősebb elérte a 4,8-as szintet. A vulkán hónapokig tartó aktivitást mutatott 2022 nyarán, azt megelőzően pedig 2021 márciusától. A kitöréseket számos földrengés előzte meg.

vulkán izland láva
Láva ömlik a Fagradalsfjall vulkánból 2023. július 10-én. Fotó: MTI/AP/Marco Di Marco

Ahogy a Telex írja, a vulkáni kitörés egyelőre nem túl nagy intenzitást mutat, de nem kizárt, hogy a következőkben újabb helyen is felhasad a föld és akár nagyobb mennyiségű láva kerülhet a felszínre. A számítások szerint a korábbi kitöréseket meghaladó mennyiségű magma nyomult át a földkérgen, így lehet még utánpótlás.

A terület nem lakott, így nincsenek egyelőre veszélyben emberek és anyagi javak, de mivel viszonylag sík, így a láva lassan terjed szét. Az még bizonytalan, hogy mennyi magmautánpótlást kap a kitörés és lesz-e újabb helyen felhasadás. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.