Kivonják a forgalomból a rákkeltő szert

Az Európai Parlament 2022 decemberéig teljesen betiltaná a glifozáttartalmú növényvédő szereket és addig is szigorítanának a használatukon - közölte az uniós parlament sajtószolgálata kedden.

Kivonnák a forgalomból a glifozátot

Az MTI tájékoztatása szerint a képviselők a glifozáttartalmú növényvédő szerek háztartási használatát azonnal, mezőgazdasági felhasználását 2022. december 15-i határidővel tiltanák be. A képviselők a strasbourgi plenáris ülésen döntöttek erről. Mint ismeretes, az uniós tagállamok szerdán szavaznak a glifozát engedélyének esetleges meghosszabbításáról.

Veszélyes az egyik legnépszerűbb gyomirtó 2017 szeptemberében számoltunk be a "Tiltsák be a glifozátot és védjék meg az embereket és a környezetet a mérgező növényvédő szerektől" elnevezésű európai polgári kezdeményezésről, melynek szervezői azt akarták elérni, hogy az Európai Bizottság javasolja a tagállamoknak, hogy tiltsák be az egészségre és a környezetre kockázatos glifozátot, a bizottság vizsgálja felül a növényvédő szerek jóváhagyására vonatkozó eljárást, és határozzon meg kötelező célszámokat, amelyek az egész EU-ban csökkentik a növényvédő szerek használatát.

A glifozát világszerte elterjedt gyomirtószer gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztése során
A glifozát világszerte elterjedt gyomirtószer

A termék kivezetésére készülnek

Az uniós parlament ellenezte az Európai Bizottság javaslatát, hogy a glifozát növényvédő szer forgalomba hozatali engedélyét további tíz évvel meghosszabbítsák. A képviselők ehelyett azt javasolták, hogy készüljenek tervek a termék kivezetésére - amennyiben a glifozáttal szemben a lebomló növényvédelmi rendszerek alkalmasak a szükséges gyomirtáshoz.

A képviselők véleménye szerint az engedélyezést megelőző uniós kockázatelemzési eljárásban komoly kételyek merültek fel, amikor az ENSZ rákbetegséggel foglalkozó ügynöksége és az Európai Unió élelmiszerbiztonsági és vegyi anyagokkal foglalkozó ügynökségei a glifozát biztonságosságával kapcsolatban lényegesen eltérő következtetésekre jutott. A Monsanto, a glifozát hatóanyagot tartalmazó Roundup termék tulajdonosa és gyártója által nyilvánosságra hozott belső levelezés pedig kétségeket ébresztett azoknak a tanulmányoknak a hitelességét illetően, amelyeket az uniós szervek a glifozát biztonságosságának értékelésekor használtak - tették hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A képviselők döntésükben hangsúlyozták, hogy a növényvédő szerek uniós hatósági jóváhagyás céljából történő tudományos értékelése kizárólag független, lektorált és publikált tanulmányokon alapuljon, amelyek illetékes közigazgatási szervek megbízásából készültek, ezeknek a szerveknek pedig elegendő forrást kell biztosítani, hogy képesek legyenek független tudományos tanulmányok megrendelésére.

A WHO 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta

A glifozát engedélyezésének kivizsgálására létrejött bizottság 2016 júniusi ülésén az uniós tagországok képviselőinek egy része elvetette az Európai Bizottság javaslatát, amely eredetileg 15 évvel meghosszabbította volna a gyomirtó szer európai használatának engedélyét, majd tagországi ellenállásra 18 hónapos, 2017 decemberéig szóló meghosszabbításra tettek javaslatot.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási ügynöksége 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta a világ egyik legnépszerűbb - és az Egyesült Államokban a legtöbbet használt - gyomirtóját. A franciaországi székhelyű Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szakértői szerint a glifozát jelentette rákkockázat főleg azok esetében áll fenn, akik foglalkozásukból adódóan teszik ki magukat a szer hatásainak. Otthoni kertészkedésnél a glifozát nem jelent kockázatot - jelezték.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.