Megdöbbentő, mit tehet a szívvel a koronavírus

A koronavírus nem olyan, mint az influenza, hosszú távú lehetséges hatásait nem szabad elbagatellizálni - egyebek mellett erre hívja fel a figyelmet egy új kutatás eredménye.

Noha a COVID-19 járvány kitörése óta egyre több információnk van a SARS-CoV-2-vírus terjedéséről, az általa okozott megbetegedés tüneteiről, lefolyásától és lehetséges következményeiről, még mindig sokan hajlamosak szoros párhuzamot vonni a koronavírus-fertőzés és az influenza között, mondván mindkettő egy néhány nap alatt kiheverhető légúti fertőzés. Hogy a két vírus teljesen másképp hathat a szervezetre, és más következményekkel is járhat, azt az Immunology című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmány is megerősítette.

A koronavírus mindenkire másképp hathat: akad, aki maradéktalanul felgyógyul, másoknál hosszú távú, súlyos szövődmények alakulnak ki. És van, aki belehal. Fotó: Getty Images
A koronavírus mindenkire másképp hathat: akad, aki maradéktalanul felgyógyul, másoknál hosszú távú, súlyos szövődmények alakulnak ki. És van, aki belehal. Fotó: Getty Images

A koronavírus-fertőzés életveszélyes szívkárosodást okozhat

A kutatók kis mintával dolgoztak: hét koronavírus-fertőzésben, két influenzában és hat egyéb okok miatt elhunyt beteg szívét vizsgálták. "Olyan DNS-károsodást találtunk, ami csak a koronavírusos betegekre volt jellemző, az influenzás betegekre egyáltalán nem" - idézte a WebMD témával foglalkozó cikkében Arutha Kulasinghet, a Queenslandi Egyetem kutatóját, a tanulmány egyik vezető szerzőjét. Eredményeik azt tükrözik, hogy a két vírus különböző módon hathat a szívre: utóbbi a betegek egy részénél súlyos károsodáshoz vezetett.

Kulasinghe és munkatársai az elhunyt betegek szívszövetmintáit transzkriptomikai profilalkotással (a szövetekben lévő RNS-molekulákat tanulmányozva) vizsgálták. Korábbi – a koronavírus-fertőzés szövődményeként esetlegesen fellépő szívproblémákról szóló – kutatási eredmények ismeretében arra számítottak, hogy komoly gyulladás jeleit találják majd a mintákban. Ehelyett elnyomott gyulladás jeleire bukkantak, míg a DNS-károsodás- és javítás markerei sokkal magasabbak voltak.

Nem "csak" gyulladásról lehet szó

Az általuk megfigyelt szívszövetbeli károsodás hasonló volt ahhoz, amit bizonyos krónikus betegségek, például a diabétesz vagy egy-egy rosszindulatú daganatos megbetegedés okozhat. Ám hogy ezt pontosan ki válthatta ki, azt egyelőre még a kutatók sem tudják. Az biztos, hogy a vizsgálatba bevont hét, koronavírus-fertőzés következtében elhunyt betegnek krónikus betegségei is voltak, például diabétesz, magas vérnyomás, vagy szívbetegség.

Kulasinghe szerint eredményeik kis előrelépésnek számítanak, mivel csak kevés minta állt rendelkezésükre. (Az ilyen típusú kutatások elvégzését számos körülmény nehezít, többek között az, hogy az elhunytak családjának bele kell egyeznie a biopsziába.) A jövőbeli, átfogóbb vizsgálatok azonban megerősíthetik a korona- és az influenzavírus biológiai hatásai közötti alapvető különbséget, amit most megfigyeltek. Emellett a mostani eredmények lehetővé teszik, hogy az ezekre épülő tanulmányok különféle kockázati modelleket fejlesszenek ki, amelyek felhívják a figyelmet arra, hogy kiknél lehet nagyobb a koronavírus-fertőzés okozta súlyos szövődmények kockázata - írta a WebMD. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.